burevestnik.bg - Мобилна версия


МЗ и МТСП предлагат

Редица промени в заплащането и контрола на медицинските изделия

Редица промени в заплащането и контрола на медицинските изделия

Промени в Наредбата за медицинските изделия, които регламентират по-строг контрол върху цените им и реимбурсацията от страна на НЗОК публикува на сайта си Здравното министерство.

Те са съвместно дело на МЗ и МТСП и са свързани с даване на възможност на НЗОК да определя стойност на заплащане 100% за групи медицински изделия/подгрупи/групи по технически изисквания, приложими в болничната медицинска помощ, заплащани на производители или търговци на едро, за които е заплащала напълно след проведени по реда на наредбата предходни процедури, както и да дефинира нови такива. Освен това, с промените в Спецификация, утвърдена от Надзорния съвет на НЗОК, се регламентират обособени групи/подгрупи/групи по технически изисквания медицински изделия, прилагани както в условията на извънболничната, така и в условията на болничната помощ.

С други от промените се залага предварително определяне на максимална стойност, до която Касата ще заплаща за съответната група/подгрупа/група по технически изисквания за групите в условията на болничната медицинска помощ, заплащани на производители или търговци на едро с медицински изделия и съответния им прогнозен брой (обем) медицински изделия за 12 месечен период. „По този начин разходът на НЗОК за тези медицински изделия би бил предвидим и контролируем“, посочват от ведомството.

С промените се дава още възможност при постигнат разходоефективен резултат за бюджета на НЗОК, след проведена съответна процедура, както и при наличие на бюджетни средства за здравноосигурителни плащания за медицински изделия, в резултат на реализиран по-малък разход за НЗОК, за заплащаните групи медицински изделия, НЗОК да определи срок за заплащане и съответна стойност за нови групи медицински изделия. В добавка се дава и възможността НЗОК да сключи договори с участниците, заявили съответни групи медицински изделия за болниците, заплащани на производители или търговци на едро, представили най-разходоефективни за бюджета на НЗОК предложения. „Това предложение отново е свързано със спазване на бюджетната дисциплина, стриктно придържане към нормите на Закона за публичните финанси, както и със стремежа на НЗОК да осигури достъп на повече здравноосигурени лица до необходимите им съобразно здравословното им състояние медицински изделия“, мотивират се от МЗ.

Както при някои лекарства, и тук се включва принципът за разходоефективност, като Касата ще определя „разходоефективни за бюджета си и унифицирани стойности за заплащане на медицински изделия“ в болниците.

Чрез сключваните с производители и търговци на едро договори НЗОК освен това ще контролира доставянето на медицински изделия и поддържането на съответни наличности от тях, гласят промените.

С тях се регламентира още покриването от Здравната каса само на медицински изделия, които се покриват от обществен фонд в поне три от държавите членки на ЕС или пък са заплащани от НЗОК през последните 10 години.

„За разлика от съществуващия механизъм за регулация на цените на лекарствените продукти, заплащани с публични средства, чрез създаден специализиран орган в лицето на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти, в областта на медицинските изделия такава регулация липсва.

Вносителите на медицински изделия имат задължения да регистрират своите изделия и техните цени, но липсва нормативно регламентирана възможност тези цени да бъдат ефективно контролирани, както и сравнявани с цените на медицински изделия, които се заплащат от здравноосигурителни фондове на държави-членки от Европейския съюз“, аргументират от ведомството предложените изменения и посочват, че основната цел е оптимизиране на бюджета на здравноосигурителната институция.

„Цели се преодоляване на съществуващата трайна тенденция за увеличаване на разходите на НЗОК за МИ спрямо бюджетните параметри, наблюдавана след анализ на потреблението на МИ. Целта е задържане на разходите, както и преодоляване на евентуален дефицит в условията на непрекъснато увеличаващ се техен ръст“, пише още в мотивите.

С всички промени можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6dCQ

User Avatar GP 12.11.2018 19:10:19

За лекарства- знаем, за помощните средства-разбрахме. Плаща се яко и колективно безотговорно. За остойностяване на лекарския труд-Ни дума, ни вопъл. Трудна работа. Срамна работа, защото няма комисиони.

User Avatar Гост 12.11.2018 17:44:51

Слухов апарат от Китай 15 лв на свободно по сергиите на пазара . За същия държавата плаща 360 лв ,разликата са комисионни за лекаря , фирмата достафчик и социалните служби дето дават разрешението . Така е с всичко.

User Avatar Гост 12.11.2018 18:27:37

То ако беше така всеки щеше да си купува от битака.

Още от Новини