burevestnik.bg - Мобилна версия


По големия проект за Спешната помощ

Ремонтите на близо половината от обектите на Спешна помощ още не са започнали

Крайният срок на проекта е 23 декември 2023 г.

Ремонтите на близо половината от обектите на Спешна помощ още не са започнали

Едва година преди крайния срок на големия проект за Спешната помощ процедурите по ремонт и изграждане на 115 от 237 обекта – спешни отделения, центрове и филиали на Спешната помощ, все още не са започнали. Това стана ясно от думите на служебния здравен министър д-р Асен Меджидиев пред Народното събрание във времето за парламентарен контрол.

Министърът съобщи, че в момента МЗ провежда шест обществени поръчки за възлагане на строително-ремонтни дейности на 115 обекта на територията на цялата страна.

В добавка, предстои и поредното преобявяване на обществена поръчка за купуването на 42 високопроходими линейки.

Припомняме, големият проект за Спешната помощ включва както закупуване на линейки, така и извършване на строителство и ремонт на 237 обекта на Спешната помощ в страната.

По една от шестте процедури МЗ е в процес на сключване на договори с избраните изпълнители, по друга е издадено решение на възложителя за определяне на изпълнители по съответните обособени позиции и текат сроковете по обжалването му. По две от процедурите работата е приключила и предстои издаване на решение от страна на възложителя, а останалите две процедури са в процес на разглеждане на предложенията на участниците, информира министърът.

За да сключи обществените поръчки, ведомството е позволило да се подават и оферти, надвишаващи прогнозната стойност, като разликата се предвижда да бъде осигурена с целеви средства след актуализация на държавния бюджет. Причината за това е в инфлацията, която повиши цените както на материалите, така и на труда в строителния сектор.

Към момента по проекта са сключени 43 договора за строително-ремонтни дейности за 98 обекта. Успешно са завършени дейностите по 27 обекта – в Габрово, Севлиево, Дряново, Трявна, Бяла, Сливо поле, Две могили, Ветово, Стралджа, Войника, Скалица, Чирпан, Братя Даскалови, Стара Загора, Белослав, Чепеларе, Котел, Средец, Созопол, Нова Загора и Провадия. Приключени са и дейностите в ЦСМП Смолян и Хасково и спешните отделения в МБАЛ Добрич, ИСУЛ, „Св. Анна“ – София и НКБ, информира д-р Меджидиев.

„Инфлацията създаде сериозен проблем за извършване на строително-монтажни работи, свързан с отказ въобще от започване или довършване на работата поради повишените цени на материалите и труда в строителния сектор. Екипът на МЗ анализира изпълнението на договорите, които не са приключили и не са разплатени и по които предстои да бъдат приети завършилите строително-ремонтни дейности, за които е възможно да бъде приложена новата Методика за изменение на цената на договор за ОП в резултат на инфлация за осигуряване на необходимия финансов ресурс в размер на 1,6 млн. лв. за дофинансиране на дейностите по проекта“, коментира министърът и допълни, че за целта МЗ е инициирало проект на постановление на Министерски съвет за осигуряване на допълнителни средства по бюджета на МЗ за тази година.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   gPjb

User Avatar Гост 26.11.2022 19:55:56

А ти колко открадна, гном гнусен

User Avatar Гост 19.11.2022 16:49:05

Проектите бяха забавени при 0% инфлация , а ще ги строим при 40 % ! По- добре върнете парите от където сте ги взели , и се откажете . Времето му мина на проекта , а и реформи сега не могат да се правят . Откажете се .

User Avatar аз 18.11.2022 21:16:21

Ремонтирайте, заключвайте и чакайте някой заблуден лекар да се появи.

Още от Новини