Нашето сдружение внесе становище още преди първо четене на Закона за бюджета на НЗОК за 2018 г., в което ясно казахме, че сме против не само мораториума за лекарствата, но и срещу мораториума върху нови дейности, срещу забраната за сключване на договор с Касата за една година на нови болници, която съществува от години и това е поредния закон, с който се въвежда. И още едно много важно нещо – в становището настоявахме да отпадне и този член, който регламентира и бюджетите на болниците, т.нар. лимити. Всички тези рестрикции смятаме, че не трябва да се налагат чрез Закона за бюджета. Не само за новите дейности, но и за лимитите на болниците.
Това заяви председателят на Националното сдружение на частните болници д-р Николай Болтаджиев в коментар за Zdrave.net по повод отмяната на мораториума върху иновативните лекарства.
Той допълни, че в Закона за бюджета на НЗОК има и трети проблем, появил се между първо и второ четене. „Беше въведен член, който определяше Наредба 2. Впоследствие внесохме становище, тъй като считаме, че е противоконституционно да се вкарва член между две четения. Има и две решения на Конституционни съд, които потвърждават нашето мнение, тъй като по този начин се променя закон по нерегламентиран начин. Т.е. да се приеме член в закон само с едно гласуване противоречи на Конституцията“, каза д-р Болтаджиев.
Става въпрос за възстановения първоначален вариант на текста на чл. 45, ал. 2 от ЗЗО, с който се регламентира основният пакет от дейности, заплащан от касата, и издаваната за целта наредба от здравния министър.
„Становището ни сме го дали навреме в парламента, а впоследствие сме подали становища и до президента, и до омбудсмана Мая Манолова. Омбудсмана вече може да сезира вече Конституционния съд по отношение на нашето становище, но това е нейно решение. Това, което зависеше от нас, сме го направили“, заяви д-р Болтаджиев.
„По отношение на лимитите, които вече са на три години, всяка година вкарваме в парламента искания и становища и всяка година те се появяват в закона и ние не можем да реагираме на това. Право на реакция имат президентът, омбудсманът и политическите сили. Ако бюджетите на болниците бяха регламентирани с наредба, щяхме да можем да я обжалваме в съда като заинтересована страна, но става въпрос за закон“, завърши д-р Болтаджиев.
Коментари по темата
Честните професионалисти от Света Екатерина обикалят град Гоце Делчев и околията да събират пациенти и да ги извозват с бусове, за да има пътеки.
Този човечец на снимката е толкова смешен, че се чудя какъв лекар е бил, да не говорим какъв управленец е сега.
Има няколко изключително идиотски парадигми ! Ето ги в синтезиран вид : 1. Пазарът ще отсее "добрите болници" 2. Ако пациентът бъде лекуван в една болница , няма да бъде лекуван в друга , т.е. общият брой хоспитализации остава константен 3. Отделение с двама лекари е пълноценно, ако те са добри в занаята 4.Условията за всички болници са еднакви 5. Касата плаща по реални цени
Няма значение броя на болниците, има значение броя на болните, които са ги потърсили. Нали?
Откриването на нова болница, избощо не води до намаляване на болните, в такива с идентична дейност. А напротив, увеличават се в годините на всички места.
Хоспитализациите в България са 400 - 600 000 повече от колкото биха били , ако нашето народонаселение се лекуваше в коя да е европейска страна. Има си статистика за тази работа. Същото е при болниците . Един дефектен индивид, който познавам бе работил като гинеколог в Нова Зеландия , Стара Зеландия или Отзад на зеландия . Дори и там проверих - същото е . За БГ са необходими двеста болници . В Зелкандията от тези половината са частни половината са не знам кви. Не не е там въпросът. Дори и да са само 60-70 големите частни болници - пак се падат по две на област - достатъчно, за да е...т мамата на системата , което и се случва реално.
Годишно се плащат над 2 200 000 хоспитализации по касата. Като се изплатят и надлимитните, ще гонят над 2 300 000 годишно. При под 6 млн. здравноосигурени българи. Статистиката се изкриви толкова много след нахлуването на частните болници на пазара, а за техните истински собственици не е важно здравето на българина и доброто заплащане на лекарите /изключвам няколко от най-големите частни болници/, а печалбата и ежегодният и` ръст с 25-30%. Бизнес!
Ми пари отде за 400 болници бе ефенди ? И 500 ли трябва да станат, да ви намалят лимитите с 50 процента, за да ядете, че за България 200 болници стигат ? И не е ли по-добре болниците, без оглед на собственост да получават от касата толкоз, че да не къртят мангизи от клиента ?
Абе всеки ден ти ги увелиаваш тези числа бяха 300 според теб болниците, сега 400 пишеш драскач прост. За другата седмица ше са 500 . А БОЛНИЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ СА 263 - разбрали бе, правителствен боклук
263 друг път. Ти си от заинтересованите лица , дето лъжат, че леглата и болниците у нас били по-малко от нормата за Европа. Истината е, че са много повече някои преброил в София 28 ортопедии духач нещастен
Абе гьон провери НСИ - там действително са 262 болниците. а такива духащи на правителството като теб - колкото искаш по комунистическите клубове на ГЕРБ и БСП. Ти не се опираш на никакви факти само на големите усти на милиционери и физкултурници. Жалък си . Да не говорим за логиката че БРОЯТ НА БОЛНИТЕ ВСЯКА ГОДИНА Е КОНСТАНТНА ВЕЛИЧИНА ТЪПАКО , с малки вариации. Дали тези 100 000 пациенти са приети в 100 болници или в 1000 все тая . Те са си 100 000 пациенти годишно Толкова си тъп, та вдлъбнат. Чиновник, какво работиш за да се посмеем на жалкото ти образование?
Отвори регистъра на болниците в сайта на МЗ и ги преброй. Иначе и 100 хиляди може ка ги направиш. Това е официалният брой. Там има и такива като кожни диспансери и други, които са си чисти амбулатории.
Бившият президент Росен Плевнелиев пожела на Бойко Борисов да изпревари Тодор Живков като министър-председател. "Той пише история. Три пъти е министър-председател на България, неговата партия спечели всички избори, с изключение на последните президентски, в последните 10 г. Това е едно постижение, което почти никой друг не е имал в модерната история на България", казва Плевнелиев