burevestnik.bg - Мобилна версия


Решението за болничните – свободен ден за профилактика или неплащане на първите три дни

Решението за болничните – свободен ден за профилактика или неплащане на първите три дни

Издаването на неистински документ за здравословното състояние на човек е криминализирано в Наказателния кодекс и ако лекар издаде такъв, той трябва да знае, че го грози не само административна санкция във вид на глоба, но и наказателна. Това посочи пред Bulgaria ON AIR председателят на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари д-р Георги Миндов в коментар на рекордния брой болнични, издадени през първото деветмесечие на тази година.

„При всички положения има такива болнични и те се разследват”, заяви д-р Миндов.

По думите му, една от мерките, които трябва да се предприемат в тази насока, е бизнесът да даде един ден на служителя си, в който той да отиде на профилактичен преглед. „Масово не се ходи на профилактичен преглед, масово не се правят задължителни профилактични прегледи, особено в провинцията”, смята той.

Според Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България пък решението било друго – първите три дни от болничния, които в момента се плащат от бизнеса, да не се заплащат изобщо. Той даде пример с Испания, която имала същия проблем с лавинообразно увеличаващи се болнични и въвела тази мярка. „Там първите три дни не се изплащат въобще, от третия до 14-ия ден се изплащат в размер на 60%, а след 14-ия – 70% от възнаграждението, което е получавал работещия”, обясни Иванов.

У нас първите три дни болничен се изплащат от работодателя на 70%, а последващите – от НОИ – на 80%, припомни той. „Т. е. тук работещият има икономически стимул да излъже системата и да получи обезщетение, без да ходи на работа”, смята той.

Срещу това предложение обаче възрази д-р Миндов, като посочи, че когато човек е наистина болен, влага средства в лечението си и не е редно дните, в които боледува, да не му бъдат заплатени. „На тези хора трябва даже да им се дадат някакви пари за лекарства, а не да ги оставим без пари”, коментира той.

„Тук вече трябва да говорим за реформата в здравната система и ако тя се реформира така, че лекарствата да са безплатни, тогава не би следвало да има някакво значение дали той ходи на работа или не”, отговори Добрин Иванов.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   S@WV

User Avatar Гост 18.12.2018 21:39:00

Най-добра е практиката в UK : Във Великобритания за отсъствие поради болест под 10 дни не се минава при лекар и не се издават болнични листове. Вие няма и да получите час за лекарски преглед по-ранен от 2 до 5 дни. Ако отсъствате до 2 дни обаждате се и давате обяснения пред работодателя. Ако отсъствате от 3 до 9 дни , работодателят ви дава формуляр да попълвате, защо сте отсъствали. Нещата се уреждат между работник и работодател. Над 10 дни тогава се изисква медицински сертификат за наличен здравен проблем. Ама ако наистина сте болен, а не симулант защото ще ви скъсат задника от изседвания и ще ви докажат ,че не сте болни и накрая ще получите дедовия като документ. Всеки си носи отговорност и ако злоупотребява и отсъства системно работодателят му бие шута без обяснения пред синдикати и държавни чиновници. Такива глупости да се уволнява след забележка,порицание и последно и предпоследно предупреждение няма - не работиш ли качествено, хитруваш ли , работодателят няма да те търпи. ‘Незаконосъобразно’ уволнение както пищят у нас байганювците не минава там, защото законодателството защитава интересите на бизнеса да наемат и освобождават който решат с презумцията ,че работодателя няма интерес да съкращава кадърни работници и най-добре си знае кой работи и кой е дошъл да се води само на работа(като у нас става). Същото е и с медицинските бележки за учениците. Никой лекар в UK, никаква практика не преглежда деца с хрема ,както тук са си свикнали (щото е безплатно) да се мъкне за да му се оправдаят на детето отсъствията. Родителят се обажда в училището и заявява защо детето ще отсъства. Какво става ако детето системно отсъства с оправдания -идват социалните и ги разпердушинват, отнемат им социалните помощи, а те са съществени. Родителят носи главната отговорност и не може да се крие зад личния лекар с измислени заболявания на детето, защото се успало и не ходило на училище. Само ,че у нас няма правителствени кратуни, които да видят практиките на Запад и буквално да ги въведат с един превод от английски на български. ЗАщото тук европейски реформи не са предвидени нито от Киро Ментата, нито от Бокчо Тиквето, само знаят да обвиняват лекарите са несвършената работа всъщност на държавния чиновляк

User Avatar В САЩ как е?! 19.12.2018 10:13:45

Имаш 10 дни за отсъствия по болест, без да представяш медицински документ. Ако не се наложи да ги използваш ти се добавят към годишния отпуск.

Още от Новини