burevestnik.bg - Мобилна версия


Решението за сливане на „Св. Мина“ и „Св. Пантелеймон“ се отложи за септември

Решението за сливане на „Св. Мина“ и „Св. Пантелеймон“ се отложи за септември

По предложение на кмета на Пловдив Иван Тотев общинските съветници отложиха решението за сливане на двете общински болници в града за 14-ти септември, съобщава БНР.

На управителя на МБАЛ „Св. Пантелеймон“ д-р Петко Недев се възлага да изработи бизнес план как да се структурира ново общинско здравно заведение. Идеята е това да е голяма, мощна общинска структура, която ще запази лекарския потенциал на двете болници. Изготвянето на бизнес плана трябва да стане с общите усилия на управителя на „Св. Пантелеймон“ доц. Петко Недев и екип от „Св. Мина“ начело с д-р Цветан Деведжиев, който взимаше активно участие във всеки от протестите срещу сливането на двете лечебни заведения. Той не скри гнева си в емоционална реч пред съветниците и Тотев, в която настоя за запазването на „Св. Мина“.

По време на дебатите бяха изслушани и шефовете, както и представители на бившите Първа и Втора градска болници. Доц. Недев не скри, че сливането на двете лечебни заведения носи голям финансов риск за „Св. Пантелеймон“ - болницата, която той управлява.

„Чистото сливане ще направи от стабилната финансово бивша Втора градска болница едно губещо лечебно заведение. Затова трябва да се върви към преструктуриране с разкриване на нови отделения“, подчерта той, цитиран от Dariknews.bg.

На днешното заседание на местния парламент отново присъстваха медици от „Св. Мина“, които за пореден път се обявиха против сливането на двете общински болници. Те изразиха съмненията си, че ще успеят да запазят работните си места и посочиха, че някои от тях сами ще напуснат, тъй като им е предложена работа, която не отговаря на тяхната квалификация. Други били пък вече били с предизвестия.

Вчера зам.-кметът по здравеопазване Розалин Петков съобщи, че „Св. Мина“ е натрупала нови 700 000 лв. дългове, след като преди месец община Пловдив преведе 2 млн. лв. на лечебното заведение. Според него единственото спасение на Първа градска болница е да мине под шапката на Втора, въпреки че и тя е приключила миналата година със загуба от 94 000 лева. Според данните от одита на  финансовото състояние на МБАЛ „Св. Мина”  натрупаните загуби за минали години са 3 201 000 лева. Дружеството на практика е декапитализирано, тъй като капиталът е в размер на 2 151 000 лева.

Планира се при сливането към МБАЛ „Св. Пантелеймон” да премине не само дейността с дълговете, но и деветте сгради на „Св. Мина“. Поземленият имот е с площ 3541 кв. метра, информира Marica.bg. В общината имат намерение да настанят в сградата на ул. „Иван Вазов” една от общинските си поликлиники - ДКЦ-6, която се намира до хотел „Лайпциг”. Така ще напълним болничната сграда със съдържание, заяви Розалин Петков. Той уверява, че ръководството на МБАЛ „Св. Пантелеймон” има идеи за разкриване на нови здравни дейности, които се финансират по клинични пътеки с цел обединеното дружество да не работи на загуба.

Персоналът на МБАЛ „Св. Мина” ще бъде преназначен и ще мине на подчинение на шефа на „Св. Пантелеймон” доц. Петко Недев.

В „Св. Мина“ дни наред лекари и медсестри организираха протести против сливането и с искане да се посочи виновник за фалита на лечебницата. Медиците твърдят, че има апаратура от 70-те години, работно облекло са принудени да купуват сами, налага се дори със собствени ръце да боядисват кабинети, защото пари за ремонти няма. Заплатите също се плащаха със закъснение, защото финансирането по клинични пътеки не стига за всички нужди. Освен това болницата лекува много пациенти, които  живеят извън Пловдив или не са осигурени, включително в родилния дом „Весела“. Те не виждат как с преминаването към „Св. Пантелеймон“ тяхната болница може да се изправи на крака. Опозицията в Общинския съвет също гледа скептично на перспективата  за преструктурирането.

Това е втора болница в Пловдив в тежка криза за последните няколко години,  след като беше закрита Белодробна.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5Thr

Още от Новини