burevestnik.bg - Мобилна версия


Петчленката на Върховния административен съд по делото за пръстовия отпечатък:

Решението на тричленния състав на ВАС е правилно, обосновано и законосъобразно

Решението на тричленния състав на ВАС по делото за пръстовата идентификация е правилно, обосновано и законосъобразно. Това се посочва в мотивите на петчленния състав на съда, които бяха публикувани днес.

Припомняме, вчера стана ясно, че съдът окончателно отменя разпоредбата за въвеждане на регистрация чрез пръстов отпечатък в болниците, като се очакваше публикуването на мотивите след заличаване на личните данни в тях.

Установено е, че нормата на чл. 2, ал. 5 (оспорваният текст от Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, с който се въвежда регистрацията с пръстова идентификация, б.р.) се появява в правния мир след последното изменение на наредбата, която е издадена и изменяна съгласно Закона за здравето и Закона за здравното осигуряване. Прието е за безспорно, че нормата на чл. 2, ал. 5 от наредбата касае генериране на УИН чрез електронна автентификация, който УИН намира законова основа единствено в разпоредба в ЗЗО като част от информационна система, изграждана от НЗОК. Безспорен е и фактът, че информационната система е изградена и съдържа посочените в закона данни, но без УИН, отбелязват от съда.

Именно допълването на тези данни с УИН е предмет на оспорената норма на чл. 2, ал. 5 от наредбата, като се въвежда персонала идентификация на лицата при първи досег с болнична помощ чрез генериране на данните с електронна автентификация от лечебното заведение, което работи с НЗОК, в рамките на процеса по предоставяне/получаване на медицинска помощ. Следователно се касае за въвеждане на нов вид електронна регистрация на здравноосигурените лица чрез генериране на УИН, като данните след извършването на тази регистрация постъпват в информационната система на НЗОК, респективно в регистъра на осигурените лица. Предвид това е прието, че се вменяват допълнителни задължения, извън регламентираните в закона, както за „осигурените лица”, така и за „изпълнителите на медицинска помощ”, което е в противоречие с текст от Закона за нормативните актове и представлява „дописване” на закона, посочват в мотивите си от ВАС.

„Изведен е решаващият правен извод за постановяване на нормата на чл. 2, ал. 5 от наредбата извън законовата делегация, което води до нейната нищожност“, отбелязват от там.

Петчленният състав на ВАС разглежда и друга част от мотивите на тричленката, свързана с европейските норми и незаконосъобразността на текста за пръстовия отпечатък спрямо тях, след което прави извода, че така постановеното решение на ВАС е правилно, обосновано и законосъобразно и посочва, че съгласно текст от Закона за нормативните актове актът по прилагане на закон може да урежда само материята, за която е предвидено той да бъде издаден. „Издаването на подзаконов нормативен административен акт, без да е налице делегация за това, обуславя нищожност на този акт, респективно на съответната част от него, която е издадена извън законовата делегация“, отбелязват съдиите.

Припомняме, срещу текста, с който се въведе пръстовата идентификация в болниците, бе подадена жалба и през ноември – месецът, в който на практика този вид регистрация стана задължителна, тричленен състав на ВАС обяви разпоредбата за нищожна и постанови спиране на действието й. Още на следващия ден от здравното министерство заявиха, че ще обжалват решението, „защото тази система е в интерес на хората“. По-късно по-горната инстанция отмени спирането на действието на текста и той остана в сила до окончателно решение. Последното заседание на петчленката бе на 16-ти март, когато съдът обяви делото за решаване. С решението си от вчера, което не подлежи на обжалване, ВАС окончателно отмени регистрацията с пръстов отпечатък в болниците.

След обнародването му в Държавен вестник болниците ще трябва да се върнат към предишната система на регистрация на пациентите си с лични карти. Закупуването на четци за пръстов отпечатък обаче, които се оказаха използвани по-малко от година, междувременно им струваше милиони.

Системата за регистрация с пръстов отпечатък бе предложена от бившия здравен министър Петър Москов, като идеята бе тя първоначално да се въведе в болниците, а след това – и в извънболничната помощ и аптеките. Месец след като новата регистрация стана задължителна в лечебните заведения, от МЗ обявиха, че благодарение на нея са спестени 15 млн. лв. за 15 дни, а след още месец съобщиха за нови спестявания. По-късно от данни, разпространени от НЗОК, стана ясно, че спестени заради пръстовия отпечатък средства няма.

Междувременно регистрацията в болниците се затрудни, тъй като пациентите с идеални пръсти се оказаха малцина, а на останалите им се налага да опитват отново и отново и с всеки следващ пръст да се надяват, че „този път ще се получи“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   tTfj

Още от Новини