Неясноти около преместването на тъканната банка за съхранение на стволови клетки „Криосейв“ от България в Полша, хвърлиха в паника стотици български семейства. Пред bTV някои от тях заявиха, че са загубили връзка с банката и нямат информация за това какво се случва с биологичния материал след фалита на компанията-майка в Швейцария.
По думите на една от потърпевшите майки Доротея Дачкова семействата са били лишени от възможността да комуникират и са останали в пълно неведение за случващото се.
„Разбираме впоследствие, че стволовите клетки са преместени в Полша, но все още повечето от родителите нямат потвърждение, че материалът им е там и че се съхранява”, казва тя.
„Дори смея да кажа, че ние информирахме Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) за случващото се с фирмата и тъканната банка през август месец, когато по други пътища разбрахме, че се случва нещо с банката“, казва друг родител - Васил Пасев.
Потърпевшите родители са сезирали и прокуратурата, Здравното министерство и Комисията по здравеопазване с идеята, че това е начинът да провокират реакция у компетентните институции, за да бъдат направени законодателни промени.
Д-р Евелина Цветкова от ИАМН заяви, че е била направена проверка, която е констатирала нарушения и има наложени административни санкции. По думите й още през юни са предприети необходимите действия, а агенцията е получила уверение, че клиентите са информирани за случая.
Нарушенията са се изразявали в липсата на серологични изследвания, поради което през 2018-2019 г. повечето проби са били поставени под карантина.
Зам.-изпълнителният директор на агенцията Мирослав Мутафчийски бе категоричен, че правомощията на ИАМН се разпростират единствено върху територията на страната, поради което агенцията като контролиращ орган не е в състояние да извършва проверки по сигнали за случващото се извън България.
Мутафчийски информира обаче, че агенцията е във връзка с европейските институции и оттам има уверение за отсъствието на каквито и да било проблеми около съхранението на биологичния материал.
Директорът на „Крио център – България” д-р Асен Пачеджиев бе категоричен, че още през юни са били изпратени мейли на клиентите, а нарушенията по никакъв не са свързани с начина на съхранение на пробите. Той потвърди готовността си да коментира публично темата в близките дни.
Припомняме, че собственикът на „Крио сейв“ - холандското дружество ESPERITE N.V се споразумя през август с полската тъканна банка PBKM, която придоби бизнеса със съхранението на стволови клетки от пъпна връв, но така и не е успя да се споразумее за дейността по събирането на нови проби и поради това тази дейност е замразена.
В отговор на депутатски въпрос преди месец пък министърът на здравеопазването Кирил Ананиев отговори, че от МЗ е получило уверение от Полша, че транспортирането и съхранението на стволовите клетки са извършени съгласно изискванията за качество и безопасност. Изрично е упоменато, че пробите остават собственост на клиентите, като всеки може да се убеди, че пробата му е там, след като изпълни процедурата, обявена на сайта на полската компания.
Коментари по темата
Money for nothin and your chicks for free