burevestnik.bg - Мобилна версия


Розовият кемпер на Нана помогна на онкоболни жени и в Пловдив

Той посети онкологичния център в града

Розовият кемпер на Нана помогна на онкоболни жени и в Пловдив

„Болните от рак не трябва да се третират като инвалиди или смъртници, а като хора, които имат временни затруднения и трябва да се щадят в този период, но през останалото време да работят и да изпълняват задълженията си” - това посъветва психоложката на фондацията на Нана Гладуиш „Една от 8” Антонина Топалова, която участва в инициативата в помощ на онкоболни жени. Тя и други представители на организацията пристигнаха с розовия кемпер в КОЦ-Пловдив, за да окажат своята подкрепа на жени, които преминават през диагнозата, посочват от фондацията. На място бяха посрещнати от новия управител на лечебното заведение д-р Парашкев Цветков.

По време на срещите десетки пациентки, лекуващи се в онкоцентъра, са се сдобили с тюрбани, осигурени от фондацията. Някои са били гримирани от гримьора Лъчезара и са получили съвети как да заличат следите от лечението. От фондацията помагат и със съвети по отношение на резултатите след мастектомия и нуждата от протеза или специален сутиен. От там са раздали и специалното бельо, тъй като цената му е висока.

Организаторите на кампанията посочиха, че най-често жените питат за стъпките на терапията – какви са характеристиките на тумора, какво предстои, както и какво ще е последващото лечение. „Има жени, които са хормонозависими и други, които не са, с по-слабо или по-силно агресивен тумор. Запознаваме ги с всичко“, обясни офис-мениджърът на фондацията Вера Николова.

Тя посъветва жените да търсят мнението на лекуващия ги онколог, включително по въпроси, свързани с храненето, както и употребата на хранителни добавки и имуностимулатори. Николова подчерта, че това е необходимо, тъй като има имуномодулатори, които влияят на имунната система по време на химиотерапия.

По време на срещата д-р Цветков е дал идея за извършване на профилактични прегледи за ранно откриване на злокачествени тумори, съвместно с фондацията в труднодостъпни райони. В момента КОЦ-Пловдив прави такива консултации със своя техника и специалисти. Подобни прегледи вече са извършени от екип на специализираното лечебно заведение в Златоград и Ивайловград, а през октомври предстои и в Девин.

Розовият кемпер на "Една от 8“ е част от проекта „Сърдечни приятелки“. За шест месеца той ще обиколи  25 града в страната и главни онкологични болници.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   cr7R

Още от Новини