burevestnik.bg - Мобилна версия


След появата на GLP-1 инхибиторите

Рязък спад в търсенето на бариатрична хирургия в САЩ с цел отслабване

Лекарите предлагат да се оценят добре възможностите и на двата метода, преди да се вземе решение кой е по-подходящият

Рязък спад в търсенето на бариатрична хирургия в САЩ с цел отслабване

Търсенето на операции за отслабване е спаднало рязко миналата година в САЩ, тъй като броят на хората, които избират лекарства против затлъстяване от групата на GLP-1 инхибиторите, се е удвоил. Това сочат данни от проучване, публикувано в американски медии, пише usatoday.com.

Авторите посочват, че изследването е сред първите, които търсят отговор на въпроса как огромният скок в употребата на лекарства за отслабване в цялата страна корелира с броя на пациентите, които избират да се подложат на стомашни операции, за да отслабнат.

Използвайки база данни със здравноосигурителни искове от повече от 17 млн. възрастни, изследователите от Mass General Brigham са селектирали хора с диагноза затлъстяване, а не с диабет.

В хода на проучването е било доказано, че има спад от 25,6% на хората, подложени на бариатрична хирургия през последните шест месеца на 2023 г. в сравнение с броя на операциите, които са били извършени през същия период на предходната година. През втората половина на 2023 г. броят на пациентите, които са приемали лекарство от GLP-1 групата с цел отслабване, се е увеличил с повече от 130%, според проучването, публикувано в JAMA Network Open.

Д-р Томас Цай, водещ автор на изследването и бариатричен хирург в Brigham and Women’s Hospital в Бостън, каза, че е продължил проучването, след като е забелязал увеличение на пациенти, които отменят операциите си, за да се опитат да постигнат намаление на теглото чрез лекарства от групата на GLP-1 инхибиторите.

По думите му, много негови колеги от страната вече са доста притеснени от факта, че обемът на работата им намалява драстично.

Вече има и примери за болници в Бостън и Норман, щата Оклахома, които прекратяват програмите си за бариатрична хирургия, поради липса на пациенти.

"Ако болниците затворят тези хирургични центрове за отслабване, пациентите в тези общности ще имат по-малко възможности. Има някои пациенти, които наистина могат да се възползват от операцията, но няма да могат да я получат“, казва той.

През 2022 г. в САЩ са извършени близо 280 000 метаболитни и бариатрични процедури, според Американското дружество за метаболитна и бариатрична хирургия. Това представлява около 1% от всички жители на САЩ, отговарящи на условията за операции за отслабване.

Операциите за отслабване са се увеличили през 2022 г. спрямо предходната година, вероятно поради COVID пандемията, когато поради режима на изолацията през 2020 г. и закъсненията в неспешните операции до 2021 г. се е получил спад в търсенето на бариатрични операции. Сега обаче изоставането категорично се дължи на появата на GLP-1 лекарствата.

Според Американските центрове за контрол на заболяванията (CDC) близо 40% от жителите на САЩ имат затлъстяване, а един на всеки 10 имат тежко затлъстяване.

Според д-р Ан Роджърс, директор на програма за хирургична загуба на тегло е добре, хората търсят помощ за отслабване, защото осъзнават, че имат медицински проблем, за който може да има лечение и това е за предпочитане, вместо да не получават никакво лечение.

Въпреки че приемането на лекарства може да изглежда като бърз и лесен вариант за отслабване, това лечение също има ограничения, а операциите за отслабване също са натоварени с определен риск, както и лекарствата, прилагани с тази цел.

Хора, които приемат тези лекарства съобщават за странични ефекти като стомашна болка, диария и проблеми с жлъчния мехур. Други нямат застрахователно покритие и не могат да си позволят лекарствата, които могат да струват повече от 1300 долара на месец.

Проучване на асоциацията Blue Cross Blue Shield е установило, че повече от половината хора, на които са били предписани лекарства за отслабване, са прекратили лечението си твърде рано, много преди да имат възможността да видят и осъзнаят значими ползи за здравето.

„Има огромен брой хора, които или се страхува да получат лечение, или нямат застрахователно покритие или се срамува“, казва д-р Роджърс, която е президент на Американското дружество по метаболитна и бариатрична хирургия.

„Ако нямат застрахователно покритие за лекарствено лечение, или то е твърде скъпо за тях, или пък предизвиква странични ефекти, тогава е добре да помислят и за възможностите, които дава оперативното лечение“, казва тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5@*v

User Avatar Ненаситен 28.10.2024 16:09:46

Минава ли по "здравна каса"??

Още от Новини