С 36,1 млн. лв. се увеличават през 2020 г. средствата за персонал в Регионалните здравни инспекции, към които са структурирани регионалните картотеки на медицинските експертизи (РКМЕ). Работещите в ТЕЛК пък получават за медико-експертната си дейност възнаграждения, определени от ръководството на съответното лечебно заведение. Лекарите от съставите на ТЕЛК могат да упражняват същевременно пълноценно и медицинската си професия, като извършват и диагностично-лечебна дейност в лечебното заведение, в което работят, допринася за формиране на по-големи възнаграждения, от повече от един източник.
Това заяви днес министърът на здравеопазването Кирил Ананиев от парламентарната трибуна в отговор на въпрос на депутата от „БСП за България“ Георги Гьоков за лошите условия на труд в структурите на ТЕЛК и регионалните картотеки, както и за ниското заплащане на лекарите, работещ в тях.
В отговора си министър Ананиев подчерта, че усилията на министерството са насочени конкретно към създаването на организация, която има за цел да систематизира в електронен вид и да направи достъпна цялата налична документация и информация, която има отношение към освидетелстването на лицата. По думите на министъра в същото време промените целят да намалят административната тежест в процедурите по освидетелстване и обжалване на решенията на комисиите.
„Още с промяната на Правилника през август 2018 г. се даде възможност ТЕЛК да се произнасят само въз основа на наличната документация, когато тя обективизира напълно степента на увреждане и функционалния дефицит на заболелия орган и/или система, без лицето да се призовава за явяване пред експертната комисия за извършване на клиничен преглед. Освен, че намалява административната тежест за лицата с увреждания, това улеснява и самите ТЕЛК, като обезсмисля задължителното участие в тях на лекар със специалност по профила на заболяването, след като съществена за правилната оценка е предварителната и изчерпателна подготовка на медицинската документация“, посочи министър Ананиев.
По думите му отпадането на изискването за участие в съставите на ТЕЛК на специалисти по всички профили на заболяванията не само не влошава работата на комисиите, но и оптимизира изискванията към кадровото окомплектоване на комисиите в съответствие с потребностите и възможностите.
В репликата си народният представител Георги Гьоков изрази повторно убедеността си, че трябва да има постоянен стремеж към подобряване условията на труд в структурите на медицинската експертиза и осигуряване на добро заплащане в тях, за да не се допусне отлив на медици, поради липса на мотивация за работа.
Коментари по темата