burevestnik.bg - Мобилна версия


С 40% е нараснала употребата на антибиотици у нас за 2020 г.

Антимикробната резистентност е една от десетте най-големи заплахи за човешкото здраве, предупреди доц. Околийски

С 40% е нараснала употребата на антибиотици у нас за 2020 г.

„До 18% е намаляла консумацията на антибиотици в Европа и САЩ през 2020 г. Единствено България докладва повишаване на консумацията от порядъка на 20-30% в извънболничната помощ. От групата на макролидите има над 100% нарастване на употребата на азитромицин, а общо за групата нарастването е 40%“.

Това каза доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране на антибиотичната резистентност“ към НЦЗПБ на пресконференция днес по повод Световната седмица, посветена на осведомеността за антимикробна резистентност и COVID-19 (18 - 24 ноември 2021 г.).

По думите му най-големият проблем по отношението на лечението в COVID зоните е, че антибиотиците са безплатни. „Това обяснява много неща във връзка с включването им в списъка на МЗ с лекарства за лечение на инфекцията. Пациентите умират от вирусната пневмония, а не от бактериалната инфекция. Не повече от 7% са тези, които имат нужда от антибиотично лечение“, допълни доц. Иванов.

Той уточни, че вече има много бързи тестове, които с голяма точност могат да различат вирусната от бактериалната инфекция. „Лично аз ги препоръчвам на хората, на които им предстои да пият антибиотик. Чрез бързия тест за С-реактивен протеин може да се провери как се развива инфекцията от COVID и дали има насложена бактериална. Тези тестове са налични в лабораториите и е смислено да се използват“, допълни доц. Иванов.

„Антимикробната резистентност е една от десетте най-големи заплахи за човешкото здраве заедно с климатичните промени и патогените, които се появяват на всеки 5-6 години“, предупреди експертът от Офиса на СЗО в България доц. Михаил Околийски.

Той също подчерта, че антибиотиците твърде често се използват за предотвратяване на COVID. „Това е безкрайно учудващо, защото нито един вирус не се лекува с антибиотици“, допълни още доц. Околийски.

Експертът подчерта, че антимикробната резистентност е включена в двугодишното споразумение между България и СЗО, което предстои да бъде подписано от правителството. „Ще настояваме да бъде приета тази програма, за да не загиват толкова хора от предотвратими заболявания“, допълни той. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   3nM9

User Avatar Гост 18.11.2021 14:31:12

Аман от теоретици. Всеки с COVID е 100% застрашен от бактериални усложнения. И тези без фебрилитет. Вместо това тези тъпаци да отнемат разрешителното на аптеки раздаващи антибиотици без изискуемата рецепта, не назначени от лекар, пити от пациента 5 за 4 в ниска доза и заряза и на 3тия ден. От там идва резистентността, а не от антибиотици преценени от лекаря. В САЩ не.можеш да си купиш и антибиотик за кучето свободно. В българската кочина алчни аптекари подбиват лекарската преценка да не изпуснат клиента

User Avatar Гост 18.11.2021 15:15:25

Точно така - същите оплаквачи на анттибактериалната резистентност си затварят очите пред здравните бакали раздаващи антибиотици без рецепта от лекар. Справка . септември 2020 макролидите свършиха шреди и един лекар да е написал рецепта за тях. Плебсът се запаси с по няколко кутии всеки и започна да се самолекува със схеми писани от профани в интернет. Никой не реагира от тъпото държавно управление и нищоправците от ИАЛ, РЗИ, ИАМН, ДАНС и прочее

User Avatar В края на фалшивия ни ПСЕВДОпреход 18.11.2021 14:33:58

БРАВО за коментара! Ето това е ИСТИНАТА, което казвате, а ме АЛАБАЛИЗМИ под шипковия храст!

User Avatar Гост 18.11.2021 12:54:57

A, Кацаров се хвалеше, че актуализирали протокола за лечение на Ковид....е този именно протокол показва, колко правилно се провежда лечението. Затова на Запад антимикробната резистентност намалява, а у нас се увеличава.

Още от Новини