burevestnik.bg - Мобилна версия


С 50% се увеличават цените на детските кардиохирургични пътеки (Допълнена)

С 50% се увеличават цените на детските кардиохирургични пътеки (Допълнена)

С 50% ще бъдат увеличени цените на детските кардиохирургични пътеки с анекса към НРД 2020-2022. Това съобщи управителят на НЗОК проф. Петко Салчев по време на работната среща с журналисти днес. Променя се и цената на клиничната процедура за новородени със сърдечна малформация, претърпели операция до 1-годишна възраст. 

Това са КП 117 и КП 118, свързани с оперативно лечение на деца с вродени сърдечни малформации (увреждания). Досегашната цена на КП 117 е била 12 600 лв., а новата цена е 18 900 лв. За КП 118 увеличението е от 19 000 лв. на 28 500 лв. Цената на клиничната процедура при новородените със сърдечно увреждане е 1050 лв. 

Проф. Салчев уточни, че измененията в НРД са във връзка с актуализацията на бюджета на НЗОК, като съответно се променят още обемите дейност за болнична помощ и включване на допълнителни високоспециализирани изследвания. Сред тях са феталната молфология, ехографията на млечната жлеза и тест за поносимост при прилагане на анестезия. След подписването на анекса Касата ще заплаща и изследването Д-димер (D-dimer), което се използва за диагностициране и проследяване на заболявания и състояния, при които е налице нарушено кръвосъсирване и прогностичен биомаркер и при пациенти с коагулационни нарушения, свързани с инфекция с COVID-19, както и антигенните тестовете за хепатит В, С и др. 

За да може да започне издаването на е-направления за безплатен бърз антигенен тест за COVID-19 от личните лекари пък е необходимо да се изчака обнародването на изменинията на Наредба 9, което се очакваше да стане днес, но вероятно е отложено за вторник, уточни още проф. Салчев. По отношение на ваксинацията на здравноосигурените лица управителят на НЗОК допълни, че средствата за тях са били осигурявани с трансфер от Министерството на здравеопазването. Личните лекари обаче ще могат да ваксинарат и лица, които не фигурират в пациентските им листи.

От Касата са предложили в анекса да бъде записано, че ако в интензивно отделение бъдат приети пациенти с COVID по КП 3 и КП 4, цените на тези пътеки да бъдат заплатени по-високо. „Така цената на КП 3 от 500 лв. ще стане 700 лв. на ден за пациенти с коронавирус, а КП 4 - от 250 на 300 лв. на ден“, каза проф. Салчев.

Предвижда се и лечебните заведения за болнична помощ, които със заповед на министъра разкриват ваксинационни кабинети за имунизация срещу COVID, да получават заплащане за тази дейност.

По отношение на предложения от БЛС текст Касата да заплаща COVID легла в интензивните отделения 3 и 4-то ниво на компетентност, проф. Салчев заяви, че НЗОК плаща за извършена дейност. „Ден и половина ще отнеме да бъде организирана системата при възникнала необходимост. Леглата са празни, но болниците искат някой да им ги плаща. НЗОК не е организатор на системата“, каза той. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   DZv1

User Avatar Гост 19.08.2022 16:53:44

Петко ви Салчев получава официално по 20 000 лв. заплата, ние се борим за жалки увеличения на пътеки

User Avatar Гост 19.08.2022 14:01:03

Хайде въведете плащане на пожарникарите за изгасен пожар! Как те си изработват заплатите, дахба

User Avatar Гост 19.08.2022 13:59:34

Много вода сте изпили бе Пеца !

User Avatar гост 19.08.2022 12:48:52

Е като са незаети леглата болниците да не би да са затворили,нали персоналът е там в готовност!Променете вече това финансиране през измислени КП,вече не може да се работи по този начин,толкова ли не го виждате!

Още от Новини