В опит да договорят парите за стимулиране на икономиката през следващите години по време на последната си среща на върха, лидерите на ЕС намалиха планираните разходи за здравеопазване до 2027 г. с 80%, съобщи Агенция Ройтерс.
Евросъюзът от години се бори с недостиг на медикаменти, които са от ключово значение, в това число ваксини и антибиотици, но в момента изпитва затруднения и с набавянето на лекарства за пациенти с COVID-19, отбелязва агенцията и припомня, че дефицитът се задълбочи сериозно по време на коронавирусната пандемия. Причината е в нарушените вериги за доставки, както и в промененото поведение на страните износителки, които предпочетоха да зареждат местните си пазари.
ЕС е силно зависим от вноса на лекарства и субстанции от Индия и Китай и за да се справи с тези проблеми, Европейската комисия предложи общ седемгодишен бюджет за здравеопазване в размер на 9,4 млрд. евро. Притиснати обаче от спешната необходимост от вливане на свежи средства в икономиката като цяло, европейските лидери намалиха този фонд до 1,7 млрд. евро.
„Съжаляваме, че нашето амбициозно предложение не беше изцяло изпълнено“, заяви говорител на ЕК. Въпреки това новият европейски бюджет за здраве бе възприет като „добра отправна точка“, коментира Ройтерс.
Агенцията припомня, че ЕС предвиждаше да предоставя финансови облекчения на фармацевтични компании, за да могат те да преместят в Европа част от производствата си в Азия, но след последните изменения може да се наложат промяна в тези планове.
В момента Евросъюзът изпитва затруднения и в осигуряването на аналгетици, медикаменти за анестезия и други лекарства необходими за пациенти с по-тежък COVID-19.
Говорител на ЕК заяви, че комисията преглежда оферти, след като първата обществена поръчка, стартирана на 29 юни от името на 10 европейски държави, завърши с неуспех. Съвместните поръчки целят да се избегне конкуренцията между страните членки за лекарства и оборудване от ключова важност.
Предварителните сделки за покупки с производители на потенциални ваксини срещу COVID-19 и други разработващи се медикаменти засега не са засегнати от съкращенията на бюджета, тъй като те разчитат на вече достъпно извънредно финансиране
Коментари по темата