Над три четвърти от заразените с ентеровируси ги носят, без да има заболяване. При тях няма клинична картина, която да сочи проблема и тези хора много лесно могат да предадат инфекцията, която се предава чрез пряк контакт. Това отбеляза пред Нова телевизия акад. Ангел Гълъбов, който разказа за втори път в рамките на два дни какви са опасните вируси през лятото.
Тези вируси са крайно устойчиви, имат много стабилна структура, устойчиви са в околната среда, във водата и т.н., обясни акад. Гълъбов. „За разлика от грипните вируси, техният период на устойчивост в околната среда е твърде дълъг“, посочи той.
Специалистът описа „обичайна“ клинична картина – гърлобол, висока температура, гадене, повръщане, диария. В някои от случаите обаче се установяват доста неприятни и тежки поражения на централната нервна система, информира той. „Те не биха могли да бъдат стопирани, тъй като срещу тези вируси няма ваксини, няма и средства, които да потиснат действието им. Срещу тези вируси средства няма“, коментира акад. Гълъбов и отново заяви, че лечението е симптоматично.
Превенцията е класическа – поддържане на добра хигиена там, където се приготвя храна, миене на ръцете, почистване на тоалетните, голямо внимание при купуване на храна навън, стана ясно от думите му.
Акад. Гълъбов повтори, че ентеровирусите са 120, като уточни, че към тях могат да се добавят и над 150 риновируса – причинители на хремата.
Коментари по темата