„Към днешна дата вече е факт мобилното приложение, чрез което лекарите могат да издават електронни бели рецепти, в случаите в които нямат достъп до компютър. Постарахме се преди официалното пускане на приложението да бъде тествано на всички нива в системата на здравеопазването, като с това бяха ангажирани Българският лекарски съюз, общопрактикуващите лекари и целия потенциал на „Информационно обслужване“ АД. Голяма част от информацията в електронната рецепта е предварително въведена или се избира от списъци с регистрираните в България лекарствени продукти, като въвеждането на букви и символи е сведено до минимум“. Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев на съвместна пресконференция с министъра на електронното управление Георги Тодоров и представители на „Информационно обслужване“ АД, информират от пресцентъра на МЗ.
Приложението може да се използва едновременно на няколко мобилни устройства, в т. ч. телефони и таблети. Рецептата се записва в електронното пациентско досие в НЗИС. Приложението значително улеснява лекарите, но най-важно е, че се подобрява услугата към пациента, коментира министър Меджидиев. Той беше категоричен, че в момента изписването на лекарствени продукти с бели рецепти е осигурено за всеки пациент, като това може да се случва както електронно, така и на хартиен носител.
„С напредването на дигитализацията в здравеопазването хартиените рецепти ще отпаднат от само себе си, но дотогава е важно лекарите да разполагат с всички възможности, а на пациентите да гарантираме достъп“, посочи още д-р Меджидиев.
„Всички наши усилия са насочени към максимално облекчаване на пациента, да спестим неговото време и разхождане по институциите“, беше категоричен министърът на електронното управление Георги Тодоров.
Подробни инструкции за използването на приложението ще бъдат достъпни на сайта his.bg.
Коментари по темата
това е епизод от сагата на управляващите идиоти които искат да направят колкото се може по виртуално отношението на лекар пациент, зер пари няма да дават....пфу
До какви институции се разхожда пациент с бяла хартиена рецепта? Да не говорим, че нито една аптека не пита за рецепта за свободноплатени лекарства...
Reshenieto e ,,Lichna elekronna chip-karta/na cheteza v kabineta/ s ime i snimka.,,Drugoto e BLS-Kasa -laaaaina !!!Licha !!!Elektronna!!!Chip-karta!!!
Ееее, пак ни изпусмахте тези с huawei. Не мога да го дръпна от AppGallery. Пак ли трябва да краквам? Това тествахте ли го или не стигнаха парите :))))))
Електронна рецепта да се получава само след подпис в амбулаторния лист поставен лично от пациента.
Неграмотен Меджиди Ефенди , хартиените рецепти ще отпаднат ЧАК КОГАТО пациентът(ВСЕКИ) има личен електронен подпис и удостоверява с него своята отговорност по терапията и съгласието да си да бъде лекуван дистанционно с недостатъчно обективен преглед , Не по-рано, глупако. Единствено и само електронни рецепти има в много малко държави по света, именно поради юридическите проблеми с такова предписване. Но вие скапаняците може да насадите лекарите на пачи яйца ,нали ? Не ви пука кой ще съдят и за колко.
Сега Бай Ганьо ще чака рецепти даже без да плаща келавата потребителска такса от левче -два и ще досажда на лекаря денонощно на телефона да я получи. Да не говорим за евентуалните съдебни претенции на нагли пациенти от реално непроведени медицински прегледи. Отвратителна дърежав с отвратителни просъветски мутри управляващия я и газещи достойнството на лекаря с доброжелателни революционно технически средства
Амбулаторен лист без подпис от пациент - 100лв. глоба от касата е това, първи път.
Именно тези джендър чички от АЗИС (НЗИС) къде ще закачат тази рецепта ?!?!? Без диагноза без амб лист ,анамнеза статус , час на преглед и за НЕ ПРОВЕДЕН преглед .Сигурно само за данъчни цели....
хайде бе! щели да облекчават пациента! А лекарите къде са в картинката? Ще звънят по всяко време за рецепти ли? Лекарят не е длъжен да има смартфон, нито пък да сваля идиотски приложения.
Поредното манипулиране на пациентите (и тормоз над лекарите), че имат право да си искат по телефона направления, рецепти, изследвания и т.н. - като в пицария с доставки до дома! (И безплатната консултация, разбира се.) Рецепта се издава след ПРЕГЛЕД, АЛ и ПОДПИС на пациента, а лекарите си имат работно време, в кабинет, с компютър и сестра.
Как пациента ще декларира юридически издържано в мобилното приложение, че е запознат с лечението, вероятните странични действия на медикаментите и рисковете, вкл. и неблагоприятни такива? Изписването на терапия на лекарствени продукти в момента може да стане само след физикален преглед, издаване на Ал задължително регистриран в НЗИС (и при преглед извън здравната каса ) и саморъчен подпис на пациента в него под формата на информирано съгласие за провеждане на лечение.
А денталните лекари или тези които не работят по каса? Защо пак има ограничителни условия да си активен член на БЛС?