Това лято имахме няколко епидемични взрива от различен характер. Миналата седмица беше най-големият във Варна. Детски празник, на който 13 души – 6 деца и 7 възрастни, са се разболели от салмонела след консумация на еклерова торта. Част от тях се нуждаеха от болнично лечение, съобщи главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев пред bTV. По думите му в статистиката много рядко попадат чисто вирусните заболявания, които обикновено минавали за един-два дни. Той подчерта, че като цяло заведенията по морето са се справиха добре това лято и не е имало епидемични взривове. Все още обаче заведенията успешно заобикаляли забраните за употреба на тютюневи изделия.
С предлаганите промени в Закона за здравето имаме желание да затворим досегашните „вратички” пред заведенията, свързани с тютюнопушенето, каза д-р Кунчев.
Той даде за пример случаите, при които, когато управителят види, че има проверка, изчезва от заведението. „Тогава ние сме с вързани ръце и няма кого да търсим като отговорен. Сега се въвежда принципът, че след като обектът е твой и ти си допуснал пушене, ти си отговорен. Той пак може да избяга, но имаме всички лични данни, има и достатъчно свидетели, така че акт пак може да бъде направен”, коментира д-р Кунчев.
„Не променяме размера на санкциите, защото считаме, че те и сега са достатъчно големи, стига контролът да е ефективен. Въвеждаме допълнителна санкция, че когато дума за неколкократно нарушение на закона, можем да затворим за известно време заведението”, каза още той.
По думите му наргилетата са една от основните причини за промяна в закона. Д-р Кунчев изтъкна, че в общественото съзнание е било затвърдено мнението, че наргилето е нещо много безобидно, а изследвания показват, че съвсем не е така. „То повече се ползва от по-млади хора, а времето, през което се пуши едно наргиле, надвишава многократно времето, през което се пушат 1-2 цигари например, което натоварва допълнително организма”, посочи той.
„Дори когато в смесите за наргиле въобще няма тютюн, само от горенето на въглена се отделя такова количество въглероден диоксид, оксид, азотен оксид и твърди частици, че вредният ефект пак е налице, и то съвсем не е малък”, каза д-р Кунчев.
„Ние не искаме да наказваме пушача. Ако той е решил за себе си, че ще остане пушач, няма лошо, когато е на заведение и иска да излезе да изпуши една цигара, над главата му да има покрив, когато вали дъжд или сняг. Затова и законът го позволяваше. Постепенно обаче освен навес започнаха да се появяват подвижни стени и найлони, затвориха се напълно, там се изкараха маси, започна сервиране, което го превърна в още една зала за пушачи в заведението. Това не можем да го позволим”, завърши той.
Коментари по темата
Тютюнопушенето вреди на здравето,а леките наркотици- не, така ли?!