Американският здравен регулатор FDA разреши прилагането на по-ниска доза от коктейла моноклонални антитела (казиривимаб и имдевимаб) срещу COVID-19 на Regeneron Pharmaceutical, който вече ще може да се въвежда подкожно, а не само като инфузия, предаде Ройтерс, позовавайки се на информация от агенцията.
Според експертите това може ще облекчи значително логистичните проблеми, които създаваше изискването продуктът да се прилага в по-висока доза интравенозно.
Терапията, REGEN-COV, както и сходният продукт на конкурента на Regeneron - Eli Lilly, досега се прилагаха чрез еднократна инфузия и изискваха пациентите да бъдат задължително в болнични условия.
Regeneron вече работи върху по-ниска доза от своя коктейл, която може да се прилага подкожно, става ясно от информацията на регулатора. Така компанията се надява да отговори на повишеното търсене на лекарства с моноклонални антитела. FDA вече разреши през ноември доза от 2400 mg от коктейла на Regeneron с еднократно директно венозно приложение при нехоспитализирани пациенти с COVID-19.
Сега агенцията понижи дозата до 1200 mg и разреши прилагането на коктейла чрез подкожно инжектиране в случаите, в които интравенозната инфузия е невъзможна и би довела до забавяне на лечението, обяви фирмата производител.
Комбинацията от антитела на Eli Lilly пък получи разрешение за спешна употреба в САЩ през февруари, а сходният продукт на Vir Biotechnology и GlaxoSmithKline, който също се прилага чрез интравенозна инфузия, бе разрешен в края на май.
Regeneron заяви, че очаква да подаде заявление за пълно одобрение на REGEN-COV при нехоспитализирани пациенти по-късно това лято. Производителят на лекарства очаква да достави поне 1 млн. дози от продукта на правителството на САЩ през второто тримесечие и заяви, че правителството може да приеме допълнителни дози до 1,25 милиона дози до септември. От компанията допълват, че Regeneron насочва усилията си към усъвършенстване на продукта с цел прилагането му като превантивно средство.
Коментари по темата