Американците плащат повече за здравеопазване в сравнение с другите богати държави, но получават по-слаби резултати, показва проучване на Американската медицинска асоциация. Според изследването САЩ харчат повече пари от която и да е друга държава за здравеопазване, но продължителността на живота е по-кратка, затлъстяването е по-високо, както и честотата на майчината и детската смърт, съобщи ABC news.
Изследователи от университета в Харвард са анализирали данни от международни организации за видовете разходи и постигнати резултати на САЩ и 9 други страни с висок доход - Канада, Германия, Австралия, Япония, Швеция, Франция, Дания, Холандия и Швейцария.
Едни от най-високите разходи за здравеопазване в САЩ са за оригинални лекарства с рецепта. Американците дават почти двойно повече за фармацевтични продукти – 1 443 долара в сравнение със средната стойност в другите държави – 749 долара. Например дългодействащият инсулин струва 186 долара в САЩ, докато в Канада цената му е на една трета. Лекарство за понижаване на холестерола струва в САЩ 86 долара, а в Германия - около 40 долара.
Според авторите на изследването американците дават по-малко от 30% от разходите за фармацевтични продукти за генерици.
През 2016 г., при обхват на здравноосигурените лица - 90% от населението, САЩ са давали 18% от БВП за здравеопазване. Почти наполовина е по-малък делът на БВП за здравеопазване в останалите държави и варира от 9% в Австралия до 12% в Швейцария, като покритието на здравноосигурените минава 99%.
"Докато САЩ продължават да се изправят пред по-високи разходи за здравеопазване, е важно да се придвижат към намаляване на разходите. . Международните сравнения са много ценни - позволяват обмисляне на националната политика и служат за насърчаване на отчетността ", твърди Ирене Папаниколас, един от авторите на изследването и професор по икономика на здравеопазването в London School of Economics.
Що се отнася до изследванията, в САЩ те са най-много в сравнение с останалите държави. Там се извършват най-много компютърни томографии например - 1,3 милиона годишно. Всяка томография струва 10 пъти повече, отколкото в Холандия например. Дори процедури като цезаровото сечение струват средно седем пъти повече в САЩ, отколкото в Холандия.
Средната годишна заплата за общопрактикуващите лекари в Съединените щати също е най-високата в сравнение с останалите държави. Те получават средно по 218 173 долара, докато в останалите 9 държави варират от 86 607 до 154 126 долара. Изследователите обаче твърдят, че "броят на лекарите в САЩ е сравнително нисък, компенсирайки ефекта от високите заплати".
Например, въпреки че Германия има почти два пъти повече лекари, отколкото в САЩ - 4,1 лекари на 1000 души, спрямо 2,6 в САЩ - сумата, изразходвана за техните заплати, по същество е еднаква.
Коментари по темата
Да им командироваме Ананиев, той ще им направи нов модел...
Цената която си готов да платиш и плащаш, е мерило за това колко ти самият цениш това което получаваш срещу тези пари - в случай живот и здраве. Логично е всеки един гражданин на USA да цени най-високо живота си. Ясно е колко българинът цени живота си...
Първо да оплачем американците за лошото им здравеопазване / нищо че като закъсат в Европа и където и другаде ходят в Щатите да се лекуват , нищо че се учим от техния опит ,четем техните книги и пр/ Второ да им предложим нашия опит , как специалист с нетен хонорар под десет евро предоставя качествена медицинска помощ.
А ние сме шампиони в това отношение! А близо 20 (ДВАДЕСЕТ) пъти по-малко финансиране за здравеопазване от Австрия, примерно, средната продължителност на живота у нас е 71,2 години при мъжете и 78,2 г. при жените!
В сравнение с великата Америка сме супер шампиони 100 пъти по малко заплащане същите резултати.А плебеи комунистически.
Точно така е! Ама ходи го обясни на алчните за безплатен високоспециализиран труд потребители!
Мародер ,ама ти няма да отидеш да плащаш на австрийските доктори , а ще висиш като сопол пред кабинета за безплатен медицински преглед. Австрийския лекар му е през оная работа какво мислиш за който и да е лекар. Там твоите тъпотии не са конвертируеми. А и НИЕ ЩЕ МИНЕМ БЕЗ ТЕБ комунистическия отпадък. Ти няма да можеш да минеш без лекари независимо дали в Австрия, България или Сомалия
Те "журналистчетата" лакейчета за положението в московлука не смеят да споделят...Зер, да не останат без работа, че и още нещо...Всичките им началници са си плюли в устичките (по кадесарска линия) да мълчат и само благи вести оттам! От 70 до 99%...! За Вожда 157 см.
Ще минете без нас ли? Като гледам как се тълпите пред кабинетите и болниците,а? Значи си ни е добро здравеопазването,за разлика в "загнилата" Америка. Я да кажат журналистчетата колко е "добре" в московлука.
Ветеринарчета, в Австрия парите са 40 пъти по-малко от американските, пък живеят по-дълго и най-важното - в по-добро здраве. Колко човека в този форум да ви обяснят на тъпите алчни кратуни, че като не ви изнася да работите тук, бегом към Терминал 2. И без вас ще минем.
Във великата Америка слънцето се върти около лекарите.
Във великата комунистическа кочина Булгаристан слънцето се върти около Маркс и Енгелс....
В задунайската губерния слънцето се върти около Слънцето - Буда и Сотир.
Като дойде обама на власт се опита да направи така , щото неврохирург и кардиохирург да не заработват повече от президента на САЩ . Не успя , обонгото му с обонго .
Не мога да си представя КАК така лекарите в САЩ са двойно по-малко от немските ??? В Гервмания лекарите са чудовищно натоварени . Един педиатър на кабинет преглежза по 30-70 деца на ден . отдеренията са винаги с един по-малко . Дежурствата са 24 - часови , с известни изключения . Само в уениверситетските клиники имат повече лекари ... Единственото обяснение за мен е че сигурно стотина милиона американци са неосигурени и нямат контакт със системата изобщо ...
Някой знае ли по колко лекари се падат на 1000 души у нас?
Описва се на 10 000 души, не на хиляда. За България броят на лекарите е 37 на 10 000 души население (WHO World Health Statistic--2010) . Все пак трябва да имате предвид ,че българското МЗ дава фалшиви данни на СЗО и това вероятно не е вярно .Все още циркулират цифри като 32 000-35 000 души лекари ,а всъщност работещите лекари не са повече от 16 000 -17 000. Така,че вероятно 25 на 10 000 е по-реалистичното число днес. Българската политическа класа и слугинските им институции не си знаят броя на лекарите , камо ли да се очаква адекватна здравна политика на базата на числа и тенденции....
Док, по данни на ЦРУ за 2013г имаме 4 лекари на 1000 души население. Данните са стари, вече вероятно са не-повече от 3: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bu.html
Средната годишна заплата за общопрактикуващите лекари в Съединените щати също е най-високата в сравнение с останалите държави. Те получават средно по 218 173 долара, докато в останалите 9 държави варират от 86 607 до 154 126 долара. Българският пролетарски галош ДА СИ ГО ЗАПИШЕ и да си затвори голямата креслива дупка с която плюе . Тук ОПЛ получава средно 11 000 долара ГОДИШНО БРУТО. И затова в САЩ няма да има бягащи лекари, докато тук няма да остане и негър да работи...
Не съм съгласен. При 200 мил.годишен бюджет в ПИМП и около 4500 опл, всеки получава средно по 44.4 хил. лева годишно брутен доход, преди данъци, заплати на персонал, осигуровки, наеми, консумативи, режийни ...вероятно чисто остават по-малко от половината