burevestnik.bg - Мобилна версия


САЩ поставят под съмнение подкрепата си за СЗО заради несправяне с пандемията

Вашингтон настоява да бъде създаден отделен фонд, пряко контролиран от донорите, който да финансира превенцията и контрола на извънредните здравни ситуации

САЩ поставят под съмнение подкрепата си за СЗО заради несправяне с пандемията

САЩ, най-големият донор на СЗО, не одобрява идеята агенцията да получи по-голяма независимост, предаде Ройтерс, позовавайки се на свои източници - служители, участващи в преговорите на работната група, формирана през миналата година, за да предложи промени в структурата и начина на работата на СЗО.

Според запознати това поражда съмнения относно дългосрочната подкрепа на администрацията на американския президент Джо Байдън за здравната агенция на ООН.

Според предложението, направено от работната група на СЗО за устойчиво финансиране, ще трябва да се увеличи постоянната годишна вноска на всяка държава-членка, се посочва в документ на СЗО, публикуван на 4 януари.

Планът е част от по-широк процес на реформа, стимулиран от пандемията от COVID-19, която извади на преден план ограниченията в правомощията на СЗО за намеса в началото на криза.

Правителството на САЩ обаче се противопоставя на реформата, защото има опасения относно способността на СЗО да справя с бъдещи заплахи, включително и такива, идващи от Китай, са споделили американски представители пред Ройтерс.

Вместо това Вашингтон настоява да бъде създаден отделен фонд, пряко контролиран от донорите, който да финансира превенцията и контрола на извънредните здравни ситуации.

Публикуваното предложение призовава задължителните вноски на държавите членки да се увеличават постепенно от 2024 г., така че до 2028 г. те да представляват половината от основния бюджет на агенцията от 2 млрд. долара (за сравнение това е по-малко от 20% спрямо размера му в момента), се посочва в документа.

Основният бюджет на СЗО е насочен към борбата с пандемиите и укрепването на здравните системи по целия свят. Той също така предвижда още около 1 млрд. долара годишно за справяне с конкретни глобални предизвикателства като тропически болести и грип.

Припомняме, през 2020 г. президентът Доналд Тръмп обяви, че страната му ще напусне СЗО в началото на юли 2021 г. и ще прекрати финансирането си за организацията поради несправяне с COVID пандемията. Този ход срещна неодобрение от страна на десетки страни, както и на научната общност. Още с встъпването си в длъжност президентът Джо Байдън обяви намерението си да върне страната си в СЗО.

Други две мощни икономики  - Франция и Германия, поискаха по-добро финансиране и повече власт за световната организация, формирана бе и експертна група, която да разработи план за реформи.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6DAr

Още от Новини