Съветът за наблюдение на безопасността на данните (DSMB) – независим здравен орган в САЩ, изрази загриженост, че AstraZeneca може да е включила остаряла информация, което може да създаде непълна представа за данните за ефикасността на ваксината, предаде Ройтерс.
Съобщението е публикувано от американския Национален институт по алергология и заразни болести (NIAID) с ръководител водещият специалист по инфекциозни болести д-р Антъни Фаучи. NIAID е част от Националния институт за здраве на САЩ.
„Призоваваме компанията да работи с DSMB за преглед на данните за ефикасност, за да се гарантира, че възможно най-бързо ще станат публично достояние най-актуалните данни за ефикасността“, се отбелязва в съобщението.
Уведомена е и Агенцията за биомедицински авангардни изследвания и развитие (BARDA), която е част от структури на САЩ за бързо реагиране в извънредни ситуации, включително заплахи от химическо, биологично, радиологично или ядрено оръжие, както и от пандемични и нови заразни болести. В частност, BARDA подпомага въвеждането на ваксини, лекарства и диагностика, които се подготвят за одобрение от регулатора Федерална агенция по храните и лекарствата (FDA) и включването им в Стратегическия резерв на САЩ.
Ройтерс коментира, че случващото се хвърля поредната сянка върху този продукт на AstraZeneca само ден след като компанията показа резултати от тестове в САЩ, Чили и Перу, които се оказаха по-добри от очакванията. Според изнесеното от AstraZeneca ваксината е 100% ефективна при тежък и критичен COVID-19 и предотвратява изцяло хоспитализациите, а ефективността й за предотвратяване на симптоматични коронавирусни инфекции е 79%.
Агенцията посочва, че новата ситуация създава несигурност за плановете на компанията да кандидатства за спешно одобряване на ваксината от Американската администрация по храните и лекарствата FDA за американския пазар в следващите седмици.
Д-р Фаучи, който е главен медицински съветник на американския президент Джо Байдън, заяви в понеделник, че американското проучване не е открило индикации за редки кръвни съсиреци.
Разрешението и препоръките за употреба на ваксината в САЩ ще бъдат направени след цялостен преглед на данните от независими комисии от научни съветници, се казва още в съобщението на NIAID.
Припомнаме, в края на миналата седмица Европейската агенция по лекарствата EMA след обсъждане даде съгласието си ваксината на AstraZeneca да бъде прилагана в ЕС след прекъсването па повод сигнали за настъпили тромбоемболични инциденти.
"Ваксината не е свързана с увеличаване на общия риск от кръвни съсиреци. Но EMA не може да изключи окончателно връзка между ваксината и малък брой случаи на редки и необичайни, но много сериозни нарушения на съсирването. Поради това агенцията препоръча да се повиши осведомеността за тези възможни рискове, като те бъдат включени в информацията за продукта", каза на пресконференция директорът на агеницята Емер Кук.
Към момента препаратът на AstraZeneca e разрешен за спешна употреба в 70 страни по света.
Коментари по темата