burevestnik.bg - Мобилна версия


СЗО: 50% от смъртността в света все още се регистрира без указана причина

СЗО: 50% от смъртността в света все още се регистрира без указана причина

Повече от половината смъртни случаи в света нямат официално посочена причина, съобщават от Световната здравна организация (СЗО), цитирани от Reuters. В сравнение с 2005 г. ситуацията се е подобрила – тогава причина за смъртта се е посочвала при една трета от починалите. През 2015 г. от 56 милиона починали при 27 млн. е липсвала официална информация за причината.

Липсата на тази информация възпрепятства ефикасността на здравния мониторинг в света, подчертават от СЗО, а също така затрудняват разработването на програми за подпомагане на гражданите на държавите, които не поддържат тези данни.

Специалистите отбелязват, че за последните 10 години в някои държави като Китай и Турция са настъпили значителни положителни изменения в регистрацията на смъртните случаи и причините за тях. Успех е постигнал и Иран – ако през 1999 г. причина за смъртта е отбелязвана при едва 5% от починалите, сега това се случва за 90% от тях. Въпреки това много държави все още се намират на етап, при който тези данни не се отчитат, заявява зам.-директорът на СЗО Мари-Пол Кини. „Ако държавите не знаят от какво хората боледуват и умират, е твърде сложно да се реши какво е нужно да се направи срещу това“, подчертава тя.

Според статистиката, събрана в СЗО, детската и майчинска смъртност постепенно намалява. През 2015 г. на 1000 живородени деца 19 са починали до едногодишна възраст, а 43 – на възраст до 5 години. Около 830 жени в света умират на ден вследствие на усложнения при бременност или раждане. От HIV са се заразили около 2,1 млн. души, което е с 35% по-малко в сравнение с 2000 г.

Една категория от СЗО са извели отделно – смъртността при тийнейджърите. През 2015 г. са починали над 1,2 млн. деца между 10 и 19-годишна възраст. Над 3000 тийнейджъри умират на ден в света, а повече от 2000 от тях - в страните с ниски и средни доходи в Африка и Югоизточна Азия. В по-голямата си част тези смъртни случаи е можело да бъдат предотвратени.

Специалистите извеждат пет основни причини за смъртността при тийнейджърите – пътни катастрофи, инфекции на дихателните пътища, самоубийства, диария и удавяне. При момичетата към този списък се добавят и усложнения след бременност. За голяма част от тези смъртни случаи причината е липса на достъп до здравеопазване, образование и социална помощ.

СЗО призовава всички държави да обърнат специално внимание на събирането на информация в сферата на здравеопазването и да подобрят качеството й.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   g%VJ

Още от Новини