burevestnik.bg - Мобилна версия


СЗО: Детската смъртност в България е намаляла наполовина за 30 години

СЗО: Детската смъртност в България е намаляла наполовина за 30 години

За 30 години детската смъртност в България е намаляла наполовина. Това показват данните от мащабните изследвания на СЗО за България - „Обзор на състоянието на здравеопазването и благосъстоянието на населението“ и „Характеристики на здравеопазването и благосъстоянието на населението“, стана ясно на пресконференция днес.

Проучването обхваща периода 1984-2015 г. То показва, че България е постигнала напредък в областта на здравеопазването и е съзмерима с останалите държави в ЕС. От анализа става ясно още, че продължителността на живота се е увеличила - 71.4 години за мъжете и 78.7 за жените, но е по-ниска в сравнение с европейските показатели. По-висока е и продължителността на живота в добро здраве – 63,8 години за мъжете и 69,2 години за жените.

Относителният дял на населението във възрастта до 14 години е доста нисък в сравнение с другите държави, а хората над 65-годишна възраст са 20%. Данните бяха представени от проф. Пламен Димитров, заместник-директор на НЦОЗА.

„Неприемливо е хората да бъдат бедни вследствие на лошо здраве. Необходим е мултисекторен подход – държавата да обърне специално внимание на високите нива на тютюнопушене в България, на консумацията на алкохол, на затлъстяването, на нарастващата финансова тежест от незаразни заболявания и на високите нива на доплащане от страна на пациентите“, каза директорът на българския офис на СЗО д-р Скендер Сила.

Подобни проучвания към момента са извършени в Словения, Грузия, Гърция и Молдова, като предстои да се направят общо в 53 държави, каза Клаудия Щайн от СЗО.

По думите на главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев основният извод от данните е, че всеки управляващ трябва да е наясно, че в центъра на здравеопазването не е лечението, а предотвратяването на болести.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   A*1c

User Avatar Кочо 16.11.2017 14:44:08

Прекрасна новина, а не смятате ли, че намаления брой на деца (респективно раждания)има значение в случая.

User Avatar Гост 16.11.2017 17:37:26

Детсската смъртност се определя на 1000 живородени деца, така ,че няма значение колко е общия брой . Ако не го схващате вижте там някое дете да ви обясни какво е промил и какво проценти

User Avatar Гост 16.11.2017 12:43:57

Ха-ха-ха А какво стана с прогресивното съветско здравеопазване от 1944 г до 1989 г ? Доказа се ,че е било калпаво въпреки комунистическите носталгици днес мечтаещи да живеят пак при правешкия селяндур ТодАр

User Avatar L 16.11.2017 19:24:14

Xxaxaxaxa!

Още от Новини