burevestnik.bg - Мобилна версия


СЗО: Постигането на глобалната цел за елиминиране на морбили до 2030 г. остава под въпрос

През 2023 г. е регистриран 20% ръст на инфекцията заради недостатъчния имунизационен обхват

СЗО: Постигането на глобалната цел за елиминиране на морбили до 2030 г. остава под въпрос

През 2023 г. в световен мащаб са регистрирани близо 10,3 млн. случая на морбили, което представлява увеличение с 20% спрямо 2022 г., съобщи СЗО. Това са данни от последния съвместен доклад на организацията (СЗО) и Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) на САЩ. Основният извод на експертите е, че недостатъчното имунизационно покритие в света е причината за нарастване на случаите.

Морбилната инфекция може да бъде предотвратена с две дози ваксина срещу, въпреки това повече от 22 млн. деца са пропуснали първата си доза ваксина, се посочва в доклада.

В световен мащаб около 83% от децата са получили първата си доза ваксина срещу морбили миналата година, но само 74% са получили препоръчителната втора доза.

Във всяка държава и общност е необходимо покритие от 95% или повече от две дози ваксина срещу морбили, за да се предотвратят огнища и да се предпазят популациите от един от най-силно заразните човешки вируси в света, категорични са експертите.

„Ваксината срещу морбили е спасила повече животи от всяка друга ваксина през последните 50 години. За да спасим още повече животи и да спрем този смъртоносен вирус да навреди на най-уязвимите, трябва да инвестираме в имунизация за всеки човек, независимо къде живее“, коментира той.

„Броят на инфекциите с морбили нараства по целия свят, застрашавайки живота и здравето Ваксината срещу морбили е най-добрата ни защита срещу вируса и трябва да продължим да инвестираме в усилия за увеличаване на достъпа“, каза директорът на CDC Манди Коен.

В резултат на глобалните пропуски във ваксинационния обхват през 2023 г. 57 държави са имали големи или разрушителни епидемии от морбили, засягащи всички региони с изключение на Северна и Южна Америка, става ясно още от анализите на експертите. Почти половината от всички големи или разрушителни огнища са възникнали в африканския регион, отбелязват още те.

Недопустимо голям е и броят на смъртните случаи поради нарастващите случаи на морбили. Новите данни показват, че приблизително 107 500 души, предимно деца под 5-годишна възраст, са починали поради морбили през 2023 г. Въпреки че това е 8% намаление спрямо предходната година, твърде много деца все още умират от тази предотвратима болест.

Това леко намаление на смъртните случаи се дължи главно на скока на случаите в страни и региони, където децата с морбили е по-малко вероятно да умрат, поради по-добрия хранителен статус и достъпа до здравни услуги, обясняват специалистите. 

Тъй като случаите на морбили нарастват и огнищата се увеличават, постигането на глобалната цел за елиминиране на инфекцията до 2030 г., е поставена под въпрос, алармират от СЗО. Към края на 2023 г. в световен мащаб 82 държави са постигнали или поддържали елиминиране на морбили, но в много други тя продължава да съществува.

Ето защо препоръката е да се следи стриктно за провеждането на имунизационните програми срещу морбили с две дози, а държавите и глобалните имунизационни партньори да засилят мониторинга на болестта, в това число и чрез Глобалната лабораторна мрежа за морбили и рубеола (GMRLN).


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Uxv#

Още от Новини