„Твърде рано е Европа да смекчава противоепидемичните мерки за ограничаване на разпространението на COVID-19“. Това заяви на брифинг в Копенхаген днес регионалният директор на СЗО за Европа д-р Ханс Клуге, цитиран от Агенция Франс прес. По думите му, въпреки позитивните сигнали, които пристигат от някои държави, сега не е време за облекчаване на мерките, а е време още веднъж „да се удвоят и утроят общите усилия на всички страни и да се върви към потискане на заразата с цялата подкрепа на обществото“.
Д-р Клуге призова за усилия в три посоки. Първата е защита на здравните работници, включително обучение и формирани на структури, които да им оказват подкрепа. На второ място по важност регионалният директор на СЗО постави необходимостта здравните власти да насочат вниманието си приоритетно върху спирането и забавянето на разпространението на COVID-19 посредством мерки, целящи разделяне на „здравите хора от предполагаемите и вероятните случаи на инфекция“. На трето място, по думите на д-р Клуге, остават мерките, които правителствата и властите трябва да предприемат, за да продължат пълноценната комуникация в обществото и отделните социални групи и да убедят хората колко важно е да спазват „сегашните и възможните бъдещи мерки“.
От Европейския офис на СЗО констатират, че макар случаите в Испания и Италия – най-тежко засегнатите страни, все още да се увеличават, има индикации, че този ръст се забавя вследствие от въведените ограничения и карантината. От СЗО-Европа отбелязват също така и напредъкът, който е налице в Австрия, Германия, Холандия и Швейцария. В същото време обаче буди тревога драматичното увеличаване на случаите на коронавирусна инфекция, регистрирани в Турция през последната седмица. По думите на д-р Клуге нарастване на случаите има и в Израел, Украйна, Белгия и Норвегия. С днешна дата СЗО - Европа потвърждава информация за 687 236 доказани случаи на континента, от които 52 824 с летален изход.
В отговор на журналистически въпрос за намека на президента Доналд Тръмп, че САЩ може да прекрати финансирането на СЗО, д-р Клуге бе лаконичен: „Все още сме в острата фаза на епидемията, затова не е времето да се реже финансиране“, каза той.
Коментари по темата
Това не първият случай в който СЗО се проваля. През 2009 година прогнозите за свенския грип накараха множество държави да се набутат с огромни запаси от притовигрепни препарати, които останаха неизползвани. Сега говори за пандемия и засилвав напрежението, но дори не се справя с организирането на информационния поток. Всеки размахва числа и проценти, натрапват се смъртните случаи, но няма безспорни данни за разпространението н оинфекцията. Мненията на СЗО се променят по-често от хрумванията на Бойко Борисов. Чиновници.
Това прави близо 8% смъртност в Европа ...
Не смятате правилно, тънка грешка. Смъртността не е починали към доказани случай на заразяване, както го смятате вие от написаното в статията. Реално заразените и недоказани са 5-10 пъти повече. Реалната смъртност от болестта е между 0.5- 1.5% , т.е. около 5 пъти по- висока от грипната. Нищо повече.
Напълно съм съгласен със забележката Ви. Не ми беше пълен постът горе. Мисълта ми беше, че ми се вижда по-висока на фона на първоначално казаните 4%, които ако не се лъжа бяха изчислени именно на база заразени - починали. А не предполагаеме брой заразени. А и като гледам какво става в Англия и Франция, то май без значение от начина на изчисление, процентите ще вървят нагоре. Дано поне в Италия се кротнат. последната седмица поне нямат резки скокове. Днес са на 542 починали.