Световната здравна организация заяви, че инспекцията на производствения процес на коронавирусната ваксина Спутник V е открила някои проблеми с пълненето на флаконите в едно руско предприятие, предаде Ройтерс, позовавайки се на данни от предварителния доклад на мисията на СЗО в Русия. В същото време от предприятието са отговорили, че са изпълнили всички препоръки на експертите.
В доклада СЗО заявява, че притесненията са свързани с един от четирите обекта, в които се произвежда Спутник V. Те са били разгледани от експертите на организацията по време на мисията им в Русия от 30 май до 4 юни. Проблемът е бил идентифициран от тях в завода за пълнене на флакони Фармастандарт – Уфа – ВИТА, който се намира в Уфа, република Башкортостан (Башкирия).
Проблемите на са свързани с безопасността или ефикасността на самата ваксина, се казва в изявление на завода, който работи единствено като предприятие за разливане на дозите ваксина, произведена другаде.
След посещението на мисията на СЗО проблемите с линиите за пълнене са преразгледани изцяло, посочват оттам.
„Каним СЗО за нова проверка. Ние оставаме напълно прозрачни и ще продължим с процеса на предварителна оценка на СЗО“, допълват от предприятието.
На мястото екипът на СЗО е открил проблеми с пълнотата на данните и резултатите от тестовете, получени по време на контрола на качеството на ваксината.
Докладът също така „идентифицира загриженост във връзка с прилагането на адекватни мерки за смекчаване на рисковете от кръстосано замърсяване“. В документа се посочва още, че експертите имат опасения и относно стерилността, включително и на облеклото, носено от персонала, който работи на линиите.
Те са открили и проблеми с проследяването и идентифицирането на партиди ваксини, произведени на това място. В изявлението на предприятието се изброяват проблемите, посочени от експертите на световната организация и се посочват действията, предприети в отговор на тях.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, цитиран от Ройтерс, че всички забележки са взети предвид и че са направени всички необходими корекции в производствения процес.
Коментари по темата