burevestnik.bg - Мобилна версия


4 февруари - Световен ден за борба с рака

СЗО прогнозира 81% ръст на раковите заболявания в бедните страни

Предлагат стратегия за борба на цервикалния рак до 2030 г.

СЗО прогнозира 81%  ръст на раковите заболявания в бедните страни

Мерките за борба с рака трябва да бъдат сериозно засилени в страните с ниски и средни доходи на населението, тъй като очакванията са за рязко увеличение на с това заболяване в тях. Това е прогнозата на СЗО, огласена днес по повод Световния ден за борба с рака. Експертите на организацията предвиждат приблизително 81% ръст на раковите заболявания в тези държави при средно увеличение за света около 60% през близките две десетилетия.        

Причината за това голямо увеличения до голяма степен се дължи на факта, че през последните години тези страни трябваше да съсредоточат ограничените си здравни ресурси върху борбата с инфекциозните заболявания и подобряването на здравето на майчиното и детското здраве, докато медицинските услуги като цяло не са били профилирани и подходящо обезпечени по посока към превенция, ранна диагноза и подходящо лечение на ракови заболявания, обясняват ексепртите.

През 2019 г. повече от 90% от страните с високи доходи съобщават, че системите им  на общественото здравеопазване разполагат с цялостни услуги за лечение на рак в сравнение с по-малко от 15% от страните с ниски доходи.
„Нашият призив към всички е да се справим с неприемливите неравенства между нивото на онкологичните услуги в богатите и бедните страни,“ казва д-р Рен Мингхуи, помощник-генерален директор „Универсално здравно покритие / Заболявания и неинфекциозни заболявания“ към СЗО.

По неговите думи ако хората имат достъп до първични медицински грижи и добре функциониращи специализирани онкологични системи, заболяването може да бъде открито рано, да се лекува ефективно и да се излекува. Ракът не трябва да бъде смъртна присъда за никого никъде, категоричен е д-р Мингхун.

„Най-малко 7 милиона животи могат да бъдат спасени през следващото десетилетие, чрез идентифициране на най-подходящата наука за ситуацията на всяка страна, чрез базиране на силните реакции на рака на универсално здравно покритие и чрез мобилизиране на различни заинтересовани страни да работят заедно“, заяви по повод Световния ден генералния директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус.

СЗО припомня още, че усилията трябва да бъдат насочени към широк спектър от доказани ефективността си интервенции за предотвратяване на нови случаи на рак. Те включват контрол на употребата на тютюн (отговорен за 25% от смъртните случаи от рак), ваксиниране срещу хепатит В за предотвратяване на рак на черния дроб, елиминиране на рака на шийката на матката чрез ваксиниране срещу HPV, скрининг и лечение, прилагане на високо въздействащи интервенции за управление на рака, които носят принадена стойност за парите и гарантиране достъп до палиативни грижи, включително ефективно облекчаване на болката.

„През последните 50 години се наблюдава огромен напредък в изследванията за превенция и лечение на рака, казва д-р Елизабета Вайдерпас, директор на Международния център за борба с рака в Лион - IARC.

„ Смъртните случаи от рак са намалени, защото страните с високи доходи са приели програми за профилактика, ранна диагностика и скрининг, които заедно с по-доброто лечение допринесоха за приблизително 20% намаление на вероятността от преждевременна смъртност между 2000 и 2015 г., но страните с ниски доходи постигнаха единствено намаление от 5%. Предизвикателството занапред ще бъде за държавите да избират лечения, балансиращи всички фактори - разходи, осъществимост и ефективност. Всяко правителство има задачата да избере подходящи иновативни терапии за рак, като същевременно не пренебрегва и утвърдените терапии, много от които са много ефективни и достъпни, могат да осигурят ползи в борбата с рака, без да причинят финансови затруднения“, категорична е д-р Вайдерпас.

Междувременно СЗО огласи и доклада на Консорциума за елиминиране на рака на маточната шийка CCEMC. В навечерието на Световния ден за борба с рака той бе публикуван в авторитетното издание „The Lancet“. Документът предвижда като първа стъпка въвеждането на стратегията  90-70-90 до 2030 г., което означава постигането на нива 90% ваксинация на подлежащите контингенти 70% скрининг и 90% лечение. Според прогнозите на експертите тази стратегия трябва да доведе до 50% спад на смъртността от това заболяване. За съжаление, и към момента този вид рак е най-разпространен и сред най-малко профилактираните ракови локализации в страните с ниски и средни доходи, посочват от СЗО.     


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   d@SW

Още от Новини