burevestnik.bg - Мобилна версия


Проект:

Сайтовете на НЦЗПБ и РЗИ ще ни информират за маларията и други тропически болести

Сайтовете на НЦЗПБ и РЗИ ще ни информират за маларията и други тропически болести

Специализирана информация за начините на предпазване от заразяване с малария и други тропически болести пътуващите да могат да получават от интернет страницата на НЦЗПБ и РЗИ. Това предвиждат промени в Наредба 17 за условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на внасяните паразитни болести, публикувани на уебстраницата на Министерството на здравеопазването (МЗ) за обществено обсъждане.

От ведомството обясняват, че при тях е постъпило писмо от три туристически асоциации с молба за създаване на ефективна система за адекватно информиране на всички пътуващи, независимо от това дали те ползват услугите на туроператори или не. Туроператорите са поискали и отмяна на член от наредбата, в който е вменено задължение на туристическите фирми, които организират пътувания в тропически страни, да осигуряват на пътуващите специализирана информация относно рисковете и начините за предпазване от заразяване с малария и с други тропически паразитни болести и тяхната профилактика, като тази информация се представя от лекар с призната специалност по „медицинска паразитология“.

В тази връзка е проведена работна среща между Министерството на здравеопазването, Министерството на туризма и заинтересованите страни за обсъждане на възможностите за информиране на пътуващите в ендемични за тропически заболявания държави. Изискано е становище и от Експертния съвет по медицинската специалност „Медицинска паразитология“ към министъра на здравеопазването, с което е предложено специализирана информация относно начините на предпазване от заразяване с малария и други тропически болести пътуващите да могат да получават от интернет страницата на НЦЗПБ и РЗИ, информират от МЗ.

„По данни на СЗО, през 2022 г. в света са регистрирани 249 млн. случая на малария, от които 608 000 починали в 85 държави в света. 95% от заболелите са в Африканския регион на СЗО, като децата до 5 г. представляват около 80% от всички регистрирани случаи. Отчита се нараства с 5 млн. случая спрямо 2021 г. С промяната в климата и постепенното затопляне в редица държави, в т.ч. и в България, нараства възможността за установяване на местно предаване на причинителя чрез подходящи вектори (комари). Изменението на климата е една от многото заплахи за глобалния отговор на разпространението на малария. Промените в температурата, влажността и валежите могат да повлияят на поведението и оцеляването на комарите, пренасящи малария. Екстремните метеорологични явления, като горещи вълни и наводнения, също могат пряко да повлияят на предаването и тежестта на протичане на заболяването. През 1965 година България е призната от СЗО за страна с ликвидирана малария, но поради честите пътувания на български граждани до страните от тропическите и субтропически региони, ежегодно в нашата страна се регистрират случаи на малария“, пише в мотивите към предложената промяна.

Нараства броят на пристигащите от маларийни райони наши и чужди граждани, които са потенциални източници на малария, отбелязват още от МЗ. Освен това преболедувалите от малария могат да носят паразитите в себе си до три години и особено през летните месеци, когато има комари да бъдат източници за възникване на местна малария. Също така пътуващите в страни от Африка са изложени на риск от заразяване с тропическа малария, която при липса на имунитет и на лекарствени продукти (неразрешени за употреба у нас) може да доведе до летален изход, посочват от ведомството.

За последните 5 години в страната са регистрирани 37 случая на малария, от които 27 са при български граждани, пребивавали в страни от африканския регион. За периода 2021 — 2023 г. са установени и 4 смъртни случая при български граждани, заболели от тропическа малария с причинител Plasmodium falciparum. Заболели от малария има и сред почиващи в област Занзибар, Танзания. Това изисква при пътуване в ендемични за малария и други тропически болести държави гражданите да бъдат своевременно запознати за рисковете и начините за предпазване.

Прецизирани са също така и текстовете в наредбата, отнасящи се до условията и реда за извършване на задължителна изолация на болни от и заразоносители на малария.

Всички промени в Наредбата вижте тук, а мотивите към тях – тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Kz1X

User Avatar мда 04.09.2024 10:09:08

Толкова години практикуващите лекари нямат регулярна информация от НЦЗПБ за сезонната обстановка, но сега за туроператорски фирми се променя наредба. А един смешник препоръчва лекарите да си отворят учебника по тропически болести, вместо той да се напъне, да напише указание в зависимост от съответната информация за специфична обстановка. Ама откъде да знае човекът както кога и как трябва да се прави.

User Avatar !?!? 02.09.2024 14:58:00

А защо няма лекарства за профилактика на малария у нас?????? Кой пак не си е свършил работата? Така е от последните 20 години, откакто Кунчев е ГДЗИ!?

Още от Новини