burevestnik.bg - Мобилна версия


Боряна Маринкова:

Само за година от пазара са изтеглени 15% повече лекарства, отколкото са нововъведените

Само за година от пазара са изтеглени 15% повече лекарства, отколкото са нововъведените

Паралелният внос на лекарства е ефективно решение при недостиг на националния пазар – той е решение за 62% от случаите на липсващи лекарства. Това каза Боряна Маринкова, изпълнителен директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства по време на конференцията «Достъп до лекарствена терапия – възможности и предизвикателства», която се проведе вчера.

Европейската статистика сочи, че паралелните дистрибутори реагират най-бързо в такива случаи и могат да преодолеят дефицит средно за 3 седмици. Асоциацията развива пациентска платформа, чрез която директно се подават сигнали за липсващи лекарства от крайни потребители.

За периода от 9 юни 2018 до 9 март т.г. на платформата са постъпили 399 сигнала за липсата на 284 лекарства. Над 70% от тях са от пациенти, близо 17% - от роднини, 2,51% - от лекари, 1,25% - от пациентски организации. Паралелният внос на лекарства би решил недостига в 62% от случаите.

Само за 3 години - от 2014 до 2018 г., от българския пазар са изтеглени 1512 лекарства, сочат данни на ИАЛ. От тях 327 са престанали да се предлагат в страната само за 2017 г., като нито един препарат не е изтеглен заради лекарствена безопасност, а предимно поради това, че продажбата им у нас е била икономически неизгодна. В същото време през 2017 г. в страната са влезли 273 нови медикамента. Тоест само за година от пазара са изтеглени 15% повече лекарства, отколкото са нововъведените.

„Една от причините за това е тежкият и скъп режим на регистрация. Голямото количество на изтеглени от пазара лекарства е една от причините за недостига им у нас“, уточни Маринкова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   S59W

Още от Новини