burevestnik.bg - Мобилна версия


Самоубийството – втората водеща причина за смърт при момичетата

Хроничната болка и болестите са сред причините за посягане на живота, сочат данните на СЗО

Самоубийството – втората водеща причина за смърт при момичетата

Самоубийството е втората водеща причина за смърт при момичетата на възраст между 15 и 19 години. Това сочат последните данни на Световната здравна организация (СЗО). Информацията на авторитетната организация идва дни след фаталния случай в България, при който 11-годишнно дете беше открито простреляно, а към момента версията е предполагаемо самоубийство.  

Ежегодно близо 800 000 души посягат на живота си, като много повече правят опит за самоубийство. Всяко едно самоубийство е трагедия, която засяга цели семейства и общества и оставя следи за цял живот, посочват от СЗО.

78% от самоубийствата в световен мащаб през 2015 година са били осъществени в страни с ниски и средни доходи, сочат още данните на СЗО. Въпреки че във високо развитите държави връзката между самоубийствата и психичните проблеми като депресия и алкохолна зависимост е добре установена, немалко хора посягат на живота си импулсивно в моменти на криза и като отговор на невъзможността за справяне със стреса, финансови проблеми, проблеми с партньора или заради тежка хронична болка или болест.

В допълнение, конфликтите, бедствията, насилието, злоупотреба с личността, загуба и усещането за изолация също са силно свързани със суицидното поведение. Степените на самоубийство са толкова високи, колкото и уязвимите групи, към които се наблюдава дискриминация, като например бежанците и мигрантите, лица с различна сексуалност и други. Най-силният рисков фактор за самоубийство е предшестващ опит за самоубийство.

От СЗО са категорични, че съществуват методи за превенция за подобни действия. Сред тях са  намаляване на достъпа до различни неща, с които може да се извърши самоубийство като някои лекарства, пестициди и огнестрелни оръжия. Въвеждане на политики спрямо употребата на алкохол, по-бързо идентифициране и съответно лечение на хората с психични проблеми и такива, които страдат от хронични болки, са сред другите съвети на организацията. От там препоръчват и специални обучения на здравни работници с цел идентифициране и разпознаване на суицидно поведение. Препоръка е и създаването на национални регистри на самоубийствата, болнични регистри на опитите за самоубийство, както и национално-представителни проучвания, събиращи информация за опитите за посягане на живота. Не трябва да се подценяват и начините, по които подобни информации биват съобщавани в медиите, посочват още от СЗО. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   T*mr

Още от Новини