„Според нас са много верни принципите, от които една такава реформа тръгва и са много добри целите, които тя си поставя“. Това каза председателят на Асоциацията на българските застрахователи Светла Несторова по време на кръглата маса „Дискусия за бъдещето на здравеопазването“.
„Вярното в принципите е да се признае, че системата е недофинансирана и има нужда от още средства и да се потърсят начини те да бъдат набавени като се увеличи публичният ресурс. Верен е принципът да се привлекат нови играчи, така че механизмите на конкуренцията и пазарните механизми да могат да вкарат някакъв стремеж към качество в една система, натрупала доста инерция в последните години. Верни са също така целите, които са поставени по отношение на контрола, на повишаването на качеството и най-вече на стимулиране на личната отговорност чрез информиране на пациента. Това е посоката и ние имаме готовност да работим по нея“, каза Несторова.
Тя подчерта обаче, че от гледна точка на застрахователите така представените модели са по-скоро идеи.
„Искам да обърна внимание на няколко неща. Разпределянето и управлението на риска е професионалното занимание на застрахователите. Има различни механизми, с които рискът може да бъде управляван. Не съм сигурна, че предложеният в моделите е верният. Трябва да си дадем сметка къде колко ресурс има и как този риск ще бъде управляван и разпределян. Второто, на което искам да обърна внимание, е, че каквато и конкуренция да вкараме на равнище финансиращи системи, не стигнем ли до момента, в който доставчиците на медицински услуги да са тези, които са в хипотеза на конкуренция както за средствата, така и за удовлетвореността на пациента, сме свършили една много малка част от работата“, посочи още Несторова.
„Преди всякакви реформи има една много важна стъпка. Да си кажем кое колко струва, за какво е достатъчен публичният ресурс, кое е онова, което гражданите ще купуват“, завърши тя.
Коментари по темата
Всеки го знае , но не го коментира. Няма безплатен обяд , но и безплатно лечение няма.
Тъй де,крайно време е да си дойдем на думата!И ясно да се обяви пред всички,колко струва труда на лекаря,сестрата,лаборанта,санитаря и т.н. Крайно време е да се каже,колко реално струва лечението на дадено заболяване и какво може да закупи съответната осигуряваща институция с тези мизерни здравни вноски!