burevestnik.bg - Мобилна версия


Световна седмица на първичните имунни дефицити в УМБАЛ "Александровска"

В периода 22-29 април 2017 г., УМБАЛ „Александровска” отново ще отбележи Световната седмица на първичните имунни дефицити (ПИД) в партньорство с Международната фондация „Джефри Модел” и Българската асоциация на хора с първични имунни дефицити, информират от болницата. По този повод, в периода 24-28.04.2017 г., новооткритият Експертен център по редки болести – първични имунни дефицити към УМБАЛ „Александровска“ организира кампания с безплатни прегледи на хора, имащи някои от 10-те признака на първичен имунен дефицит:

Прегледите за лица над 18 години ще се извършват в консултативния кабинет на Клиниката по клинична имунология, ситуиран в сградата на Лабораторно-диагностичния блок на УМБАЛ „Александровска“, 2-ри етаж, от 11.00 до 14.00ч. Предварително записване и информация на тел. 0877 570898 между 9.00 и 16.00ч.

Прегледите за лица под 18 години ще се извършват в Клиниката по педиатрия на УМБАЛ «Александровска», от 11.00 до 13.00ч. Предварително записване и информация след 20-ти април на тел. 02/ 9230 357 между 8.00 и 15.00 ч.

Тъй като първичните имунни дефицити могат да се презентират като „чести“ инфекции, липсата на осведоменост означава, че между 70 и 90% от болните с ПИД остават недиагностицирани, като техните лекари лекуват инфекциите, свързани с ПИД. Като реакция към спешната нужда за повишаване на информираността за тези заболявания, на 26 април 2017г. от 12.30 до 14.00 ч. специалистите по клинична имунология на „Александровска“ организират семинар за ОПЛ под мотото „ТЕСТВАЙ, ДИАГНОСТИЦИРАЙ, ЛЕКУВАЙ“ в аудиторията на 28-ми ДКЦ. На семинара ще бъдат обсъдени особеностите при диагностиката и лечението на състояния, свързани с нарушен имунен отговор с примери от медицинската практика.

Експертният център в УМБАЛ „Александровска“ заедно с Международната фондация „Джефри Модел“ и с подкрепата на световната мрежа от организации за първични имунни дефицити се стреми да осигури лесен достъп до информация и терапия – антибактериални и антимикотични антибиотици, заместителна терапия с имуноглобулини и С1-естеразни инхибитори и други. От започването на дейността му до сега са диагностицирани 18 нови пациенти с първични имунни дефицити. Създаден е и Национален регистър на пациентите с редки заболявания – първични имунни дефицити, в който досега са регистрирани 187 пациенти.

Глобалната кампания за повишаване на информираността по въпросите на първичните имунни дефицити се провежда от 2011 година под мотото: „Тествай – Диагностицирай – Лекувай“. Тази година Световният ден на имунологията 29 април е посветен на „Имунните дефицити като причина за възникване на алергични състояния при възрастни и деца.“


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   DBaG

Още от Новини