burevestnik.bg - Мобилна версия


Световната банка: Пандемичният фонд се нуждае от много по-голямо финансиране

Целта е да бъде осигурена адекватна готовност за предотвратяване на тежки пандемични ситуации

Световната банка: Пандемичният фонд се нуждае от много по-голямо финансиране

Пандемичният фонд на Световната банка е набрал общо около 1,6 млрд. долара досега, което е много по-малко от необходимите 10 млрд. долара годишно за осигуряване на готовност за посрещането на пандемии според общата оценката на СЗО и банката, предадоха световните агенции.

Повече от 100 страни с ниски и средни доходи са направили ранни заявки за най-малко 5,5 млрд. долара от фонда, които са им необходими за да се подготвят по-добре за пандемични ситуации.

„Търсенето е знак, че превенцията на евентуална пандемия, готовността на държавите и тяхната реакция се нуждаят от повече пари и внимание“, коментира ръководителката на секретариата на фонда към Световната банка Прия Басу, цитирана от Ройтерс.

Пандемичният фонд на Световната банка е една от многобройните глобални инициативи, създадени, за да помогнат за предотвратяване повторението на COVID пандемията. Освен него бяха приети и други мерки като подписването на обвързващо споразумение, изготвено от държавите, членки на СЗО, и утвърждаването на планове за ускоряване на производството на ваксини.

Почти всички усилия обаче се сблъскват с недостатъчно финансиране, категорични са експертите на Световната банка.

За първия кръг на финансиране фондът ще разполага с 300 млн. долара, като през февруари в него са постъпили 650 ранни заявки за интерес от страна на отделни държави, регионални органи и глобални здравни организации.

Заинтересованите страни имат време до 19 май да изготвят официални предложения за първата фаза, в която се дава приоритет на наблюдението, лабораторните системи и работната сила в здравеопазването.

„Ясно е, че държавите и регионалните субекти са нетърпеливи да инвестират повече за укрепване на превенцията и готовността за пандемия, както е ясно и че ще е необходимо много по-голямо финансиране за тази програма“, каза Прия Басу.

Банката заяви, че целта е първият кръг да бъде потвърждение за състоятелността на тази концепция и се надява, че в бъдеще могат да бъдат предоставени и други източници на финансиране, например от други глобални здравни органи.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   #gM*

Още от Новини