burevestnik.bg - Мобилна версия


Светът ще изпитва все по-голям недостиг от антибиотици

Светът ще изпитва все по-голям недостиг от антибиотици

Светът ще изпитва все по-голям недостиг от антибиотици, които да действат срещу редица заболявания. Причината е увеличаващата се в глобален мащаб резистентност към тях. Това се посочва в доклад на Световната здравна организация (СЗО).

В него се отбелязва, че са налице много малко потенциални възможности за лечение на резистентни към антибиотици инфекции, които според организацията представляват сериозна заплаха. Като пример от там посочват резистентните форми на туберкулоза, от които ежегодно в света умират близо 250 000 души.

„Антибиотичната резистентност представлява заплаха не само за здравето, но и за прогреса на модерната медицина“, заяви генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебреисус. Той беше категоричен, че е налице спешна необходимост от инвестиции в лечението на резистентни към антибиотици инфекции, включително туберкулоза. В противен случай, изтъкна Гебреисус, ще бъдем принудени да се върнем към времето, когато хората се бояха от обикновени инфекции и рискуваха живота си при лека хирургична интервенция.

В допълнение към мултирезистентната туберкулоза СЗО е идентифицирала още 12 класа патогени, някои от които причиняват пневмония или инфекции на пикочните пътища. Те също са все по-устойчиви на съществуващите антибиотици и спешно се нуждаят от нови лечения. В доклада се посочва още, че в процес на разработване са 51 нови антибиотика. Осем от тях са определени от СЗО като иновативно лечение, което ще помогне в „арсенала“ от лекарства срещу редица инфекции. "Фармацевтичните компании и изследователи трябва спешно да се съсредоточат върху новите антибиотици срещу някои видове изключително тежки инфекции, които могат да убият пациентите в течение на няколко дни поради липса на терапевтична линия на защита", предупреди и д-р Сюзън Хил, директор на Отдела за основни лекарства в СЗО.

За да се справи с проблема, СЗО инициира мащабно партньорство на международно ниво, в което участват редица държави. Към момента Германия, Холандия, Люксембург, Южна Африка, Щвейцария и Великобритания са отделили ресурс, възлизащ на повече от 56 милиона евро. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ptE1

Още от Новини