burevestnik.bg - Мобилна версия


Седем деца за лечение в чужбина одобри на последното си заседание ЦФЛД

71 заявления е разгледал на вчерашното си заседание Общественият съвет към Център „Фонд за лечение на деца“. Това става ясно от публикуваните днес следобед на сайта на Фонда решения. Седем деца са одобрени за лечение в чужбина, а 49 в България. Документите на пет деца са получили отказ за лечение по линия на фонда, а за други 10 е изискано допълнително становище.

Междувременно представители на пациентски организации в обществения съвет на фонда алармираха за проблеми, свързани със становищата от експертите, които разглеждат документите на децата.

Според председателя на пациентски организации "Заедно с теб", а отскоро и член на ОС на фонда, Пенка Георгиева в новия правилник е разписан текст, който поставя децата в неравноправно положение. Става въпрос за разписана възможност, становищата на двамата специалисти-експерти да бъдат заменени със становище на консултативно звено към лечебно заведение. От пациентската организация цитират и мнение на адв. Екатерина Станчева, председател на сдружение „Етика в медицината“, според която подобна промяна е незаконосъобразна.

Въпреки този проблем цялостното мнение на Георгиева е че екипът на фонда работи добре. „Документацията беше подготвена, имаше диалог, активни и конструктивни спорове между членовете на ОС предимно относно различни медицински методи за лечение, решения на ЛКК и заплащане на медицински изделия, които следва да бъдат реализирани само чрез обществени поръчки. Документите на децата, за които се предполагаше отлагане, бяха обсъждани подробно, отговорно и конструктивно на принципа да се изиска консилиум, при наличието на едно отрицателно и едно положително експертно становище, за да имат шанс за финансиране“, заявява представителят на „Заедно с теб“. Тя допълва, че винаги е възможно да има проблем с някое заявление и документация, но като цяло администрацията работи добре и бързо би разрешила възникнал проблем.

Междувременно обаче в социалните мрежи се разпространява мнение на Красимира Обретенова, майка на дете с увреждане, за ситуацията във фонда, което цитираме без редакция:

„Как се нарича ситуация, в която "консултант" на фонда разписва отказ за лечение по определен метод, заявявайки, че методът е неефективен, но препоръчвайки себе си за операция по "друг" метод - конвенционален? В допълнение как се нарича ситуацията, в която майката води детето си на консулт при консултанта, плащайки 100 лв. за което, за да моли консултанта да напише положително становище за неконвенционалния метод на лечение в чужбина?

Да, за далавера и корупция във фонда на Пилософ говорим, а пък вие си мълчете“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   7eq*

Още от Новини