burevestnik.bg - Мобилна версия


След бурен дебат за онколекарствата окончателно приеха бюджета на НЗОК (Обновена)

След бурен дебат за онколекарствата окончателно приеха бюджета на НЗОК (Обновена)

След бурен дебат относно механизма, по който НЗОК заплаща онколекарствата на лечебните заведения, и 20-минутна почивка за консултации на депутатите с експерти, бюджетът на НЗОК за 2023 г. беше окончателно приет.

В крайна сметка народните представители одобриха текста по вносител, според който при заплащането на онколекарства в болниците НЗОК трябва да взима за референтна най-ниската цена от всички тръжни процедури в лечебните заведения, постигната за даден медикамент през предходния месец, въпреки опитите на депутата от ГЕРБ и председател на здравната комисия проф. Костадин Ангелов да ги убеди, че това е най-лошият възможен вариант.

„Предлага се с бюджетни трикове да изменим законодателството в сектор „Здравеопазване“. Не е минало през Комисия по здравеопазване, не е минало обществено обсъждане, не са чути виждания на всички заинтересовани страни в сектора. Говорим за разходи от близо 1 млрд. лв. и интересите са големи. Има фискални интереси на Министерството на финансите и НЗОК, има интереси на фирмите-доставчици, на лечебните заведения и интереси на пациентите. И сега ние приемаме един текст, който има чисто фискални цели – да намали разходите, които плаща НЗОК за онколекарства. Няма човек, който да не желае разходите да бъдат намалени, но когато преследваме чисто бюджетна цел, можем да нарушим интереса на лечебните заведения. В момента има сключени договори за обществени поръчки за доставката на тези медикаменти. Какво ще се случи, ако вследствие на този текст Касата започне да плаща на по-ниска цена, отколкото е закупено по обществената поръчка? Лечебното заведение ще купува медикаменти без обществена поръчка? Това предложение е най-порочно и се е родило в главата на някой чиновник, който работи в Министерството на финансите“, каза проф. Ангелов.

Той апелира да бъде подкрепено или неговото предложение, или това на доц. Васил Пандов, тъй като те са предложили „що-годе приемливи“ текстове. „Текстът, който предлагам аз, е резултат от работата на работна група в МЗ. Рисковете на това предложение са, че може в някакъв момент някои медикаменти да бъдат заплатени на по-високи цени. Рискът в предложението на доц. Пандов е да се заплаща на цени, по-ниски от договорените от болниците, и лечебните заведения да потънат в дългове. Но и двете предложения имат своите достойнства“, каза още председателят на Здравната комисия.

„Проблемът е, че при закупуването на лекарствата по Закона за обществените поръчки се стига до разлика в цената от 10 пъти за един и същ медикамент. При въвеждане на регулация могат да бъдат спестени до 100 млн. лв. от разходите за лекарства“, каза доц. Пандов.

Припомняме, че неговото предложение беше да се вземе най-ниската цена от средната стойност за последните 6 месеца, но в зала промени текста си, като предложи да се взима средната стойност от петте най-ниски цени, на които са доставяни лекарствени продукти през предходните три месеца.

По темата в зала се изказаха дори вр. и. д. управителят на НЗОК д-р Йорданка Пенкова и зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов.

„От близо две години НЗОК е упреквана, че заплаща на различните лечебни заведения различна цена за даден лекарствен продукт и то разликата е в пъти. Ние имаме референтната база в Позитивния лекарствен списък. Една част от лечебните заведения достигат по-ниска цена, но други са на пределната. Най-същественият проблем е, че ние сключваме договор с притежателите на разрешение на употреба и има Механизъм, с който те солидарно заплащат надвишението и по-големия разход се поема от тях, което е причина за откази за сключване на споразумения с НЗОК“, каза д-р Пенкова.

„Текстът, предложен в Бюджета на НЗОК по вносител, е защитен механизъм, защото МЗ вече три години не може да въведе централизирано договаряне на лекарствата поради поредица обжалвания и съдебни дела. Текстът е необходим, за да излезем от тази патова ситуация и за да можем да изработим Механизма за връщане на отстъпки от производителите“, каза пък проф. Гетов.

Народните представители приеха неговите аргументи и гласуваха текста по вносител без изменение.

Припомняме, че през ЗБНЗОК се регламентира и приемането на Националните рамкови договори за медицински и дентални дейности 2023 - 2025 г., които трябва да бъдат подписани след обнародването на този закон в „Държавен вестник“.

До приемането на НРД 2023 - 2025 г. НЗОК закупува предоставената медицинска и дентална помощ по цени и в обеми съгласно действащите към 31 декември 2022 г. Рамкови договори и анексите към тях при спазване на параметрите на приетия днес бюджет и в рамките на определените от Надзорния съвет на Здравната каса стойности на разходите, разпределени по месеци.

Само с един глас „против“ пък народните представители приеха еднократното увеличение на индивидуалните основни месечни заплати на служителите на НЗОК и РЗОК, които до един месец трябва да определи изпълняващия длъжността управител на Здравната каса.

Депутатите приеха и предложението на ИТН да бъдат увеличени средствата за СИМП с 6 660 000 лв. за амбулаторна процедура „Диагностика и оценка на невроразвитийни разстройства“, досега незаплащана от НЗОК, както и предложението на ПП-ДБ да бъдат увеличени разходите за медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели за домашно лечение с 4 млн. лв.

Без подкрепа остана идеята на БСП за безплатни лекарства за домашно лечение на деца до 14-годишна възраст, което накара депутата от левицата Георги Свиленски да обвини ПП в лъжа. „Миналата година подкрепяхте това предложение, а сега не го направихте. Вие излъгахте собствените си избиратели“, гневно заяви той от парламентарната трибуна.

Припомняме, че увеличението на здравноосигурителните приходи и трансфери е с 910 908 700 в сравнение с бюджета от 2022 г. или общо средствата по бюджета на НЗОК 2023 са 7 027 213 600 лв.

От тях планираните здравноосигурителни приходи за 2023 г. са 6 847 563 200 лв. (увеличение 15,8%), а здравноосигурителни вноски - 4 286 530 000 лв. (увеличение 14%). Предвидени са и 2 561 033 200 лв. трансфери за здравно осигуряване, което е с 18,8% повече от трансферите в бюджета за 2022 г. (2 161 949 351 лв.).

Средствата за здравноосигурителни плащания са в размер на 6 553 676,4 хил. лв., което представлява увеличение с 821 605,3 хил. лв. спрямо Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г.

Бюджета на НЗОК може да видите тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5DGh

User Avatar дръглива онколожка 29.07.2023 13:05:26

най-много се краде от тези лекарства. онкологът изписва медикамент на определена фирма и получава бонус за това.

User Avatar ОП 26.07.2023 19:34:28

И защо в МЗ не могат да организират централизирана обществена поръчка???? Защото са некадърници и корумпета. Директорът на ОП в МЗ живее в палат.

User Avatar Гост 26.07.2023 18:58:47

На никои болнични олигарси нищо няма да им се дръпне, жалко за робите им — лекарите.

User Avatar Подметка 26.07.2023 16:46:47

A онзи глупендер Околийски не се ли изказа???? Да каже някое заучено клише.

User Avatar Един 26.07.2023 16:44:21

Нещастници!!!

User Avatar Гост 26.07.2023 15:39:34

Шуменското куку какво измъца пред достойните народни избраници?

User Avatar Гост 26.07.2023 15:47:54

Не се пени, скоро ще те закука по-умнокрасиво куку.

User Avatar Гост 26.07.2023 15:04:17

Някой си държи на корупцията. Педeрастия Уотсън!

User Avatar гост 26.07.2023 14:41:38

На някои болнични олигарси ще им се дръпне л.....о ......

Още по темата