burevestnik.bg - Мобилна версия


Следдипломно обучение за медицински специалисти с хирургия на живо в УМБАЛ „Св. Георги”

Следдипломно обучение за медицински специалисти с хирургия на живо в УМБАЛ „Св. Георги”

80 медицински специалисти по здравни грижи преминаха специализирано следдипломно обучение в Интегралния център на УМБАЛ „Свети Георги“, съобщават от болницата.

Курсът е озаглавен „Съвременни аспекти и предизвикателства в оперативното лечение на параназалните синуси и слъзни пътища” и за него са се записали медицински специалисти от болницата – домакин, от други лечебни заведения в Пловдив и цялата страна.

Ръководител на следдипломния курс е проф. д-р Карен Джамбазов, д.м. - изпълнителен директор на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, гр. Пловдив, и ръководител на Катедрата по УНГ болести към Медицински университет – Пловдив. Освен него в теоретичния панел с лекции се включиха д-р Димитър Чаталбашев – специалист анестезиолог, д-р Александрина Топалова – УНГ специалист, ст.м.с. Славка Щерева и ст.м.с. Костадинка Божикова.

Практическата част от курса даде възможност на участниците посредством видеовръзка с 10-а аудитория в болницата да наблюдават в реално време, т. нар. live surgery, две ендоскопски операции – пансинустомия и дакриоцисториностомия. Те бяха извършени в Интегралния център на УМБАЛ „Свети Георги“ от проф. д-р Карен Джамбазов.

Целта на курса е специалистите по здравни грижи да се запознаят със спецификите на предоперативната, интраоперативната и постоперативната грижа при пациенти със заболявания на околоносните кухини и слъзните пътища. Обучението и теоретично, и практически показва предимствата и предизвикателствата на ендоскопската ендоназална синус хирургия, обясни проф. Джамбазов. Той подчерта, че следдипломен курс от подобен характер и мащаб се организира за първи път в страната.

Интегралния център за лечение на тумори и травми на глава и шия e част от Високотехнологичния център за трансфер на знания и здравни технологии на УМБАЛ „Свети Георги“ и е оборудван с О-рамо, навигационна система и модерна ендоскопска апаратура. Към настоящия момент първата пловдивска университетска болница е единствената в България, която разполага с подобна система за високоспециализирана хирургия.

Високотехнологичният център осигурява компютърно навигирана хирургия в реално време. В него се извършват ендоскопски и ендоназални операции на хипофизата, ендоскопски операции на базата на черепа, мини инвазивни операции на гръбначния стълб, както и корекции на малформации при деца и възрастни. Всички хирургични интервенции могат да се записват или да се наблюдават в реално време чрез видеовръзка.

„Създаване на високотехнологичен център за трансфер на знания и здравни технологии в район Южен Централен“ е съвместен проект на УМБАЛ „Свети Георги“ (94%) и Медицински университет – Пловдив (6%) по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“. Общата му стойност е 3 329 680,85 лева, като половината от средствата са осигурени от собствени приходи на лечебното заведение.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   wy29

Още от Новини