Дълга и скъпа процедура пречи на украински лекари и сестри да работят у нас, а цялата ситуация е парадоксална, като се има предвид, че у нас болници затварят заради липси на медици, предава Нова телевизия.
Детският хирург от Харков работи като болногледач в пловдивска болница, защото независимо от 40-годишния си стаж трябва да придобие правото да упражнява професията си у нас.
Лекарят е в България и е изправен пред трудности, за които разказва накратко:
„Има задължения според европейските изисквания да се преминаване на специална процедура за приравняване на дипломите. Явих се на изпит по български език, но имам 5 изпита по медицина. Взел съм 3 от тях, остават ми два – най-тежките, по вътрешни болести и хигиена и инфекциозни болести. Един изпит струва 84 лв., но само в един университет, в други таксите са по-високи, стигат до 800 лв.”, казва той.
Д-р Прохоров работи заедно с българските си колеги, участва във визитации, присъства на обсъждането на случаи, но не може да бъде детски хирург, какъвто е от 1984 г.
Темата коментира и Наталия Елис, активист на гражданска организация, която се опитва да помогне на украинските медици да решат проблемите си.
„Това е парадокс, защото в същото време в България затварят болници заради недостиг на лекари, като болницата във Враца например, където не работи детското отделение. Средната такса е 500 лв. и не всички могат да я плащат. Може би Здравното министерство, министерствата на образованието и на социалната политика могат да поемат тези разходи, или пък някакви фондации. Да не наливаме пари в някакви хотели, а наистина да интегрираме хора, които могат да са в полза на България, защото имат опит“, казва Наталия.
Тя дава пример с Полша, където работят повече от 4200 украински лекари и имат 5 години, за да положат изпити, но в същото време работят по специалността си още отначало.
„Д-р Прохоров с неговите придобити дипломи и проведени специализации в Полша щеше да работи без проблем, но той иска да остане в България. В Чехия има над 1000 украински лекари, и те могат да работят, като имат 5 години, за да положат изпитите“, допълва активистката.
В момента тече кампания по набиране на средства за подпомагане на украинските лекари да положат изпити.
Коментари по темата
Само тези дето са в болниците на фронта имат право да съдят. Вие предполагам сте на дивана в хола.
Не ме насочвайте мене, а тези които бягат от родината си за да спасят кожите и час по-скоро да се намърдат на безопасно място.
Там приемат доброволци. Да ви насоча ли как да се запишете?
Какво правят тези доктори в България? Няма ли нужда тяхната страна от тях? Нали там се води война!