Сериозно постижение в минимално инвазивната кардиохирургия постигнаха специалистите в УМБАЛ „Софиямед“, като за първи път в Клиниката по кардиохирургия към болницата успешно е приложен един от най-съвременните хирургични подходи в лечението на болестите на аортната клапа на сърцето – MICLAT S (Minimally Invasive Cardiac LATeral Surgery). Това съобщават от лечебното заведение.
Касае се за т.нар. трансаксиларен достъп (малък разрез около 4-6см върху гръдния кош под мишницата на пациента), който е разработен и усъвършенстван през последните няколко години в Дрезден, Германия. Този хирургичен подход е създаден в резултат на нуждата да се предостави на пациента цялостно излекуване при по-добър естетичен резултат, бързо възстановяване и почти никакви физически ограничения в следоперативния период при лечението на клапните болести.
За разлика от някои други наложили се в практиката минимално инвазивни достъпи, този съвременен метод позволява едновременното хирургично лечение не само на аортната, но и на другите клапи на сърцето – митралната и трикуспидалната, както и при комбинирани такива.
През м. ноември 2024г. екипът на доц. д-р Ивилин Тодоров, д.м.-началник на Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ „Софиямед“, преминава практическо обучение в Herzzentrum Dresden Universitäts klinik под ръководството на пионерите в приложението на хирургичния подход – Проф. Каперт и Проф. Уилбринг.
За първи път в „Софиямед“ методът е приложен при пациент, страдащ от тежка аортна стеноза (стеснение), налагащо нейната смяна. Операцията преминава успешно, като на мястото на увредената клапа се имплантира една от най-новите биологични протези. Пациентът се възстановява и дехоспитализира в рамките на няколко дни без физически ограничения и при минимален дискомфорт.
„Щастливи сме, че сме една от първите клиники в страната, която предлага най-съвременния метод при хирургичното лечение на клапните болести на сърцето и най-вече при тези на аортната клапа. Този достъп комбинира в себе си предимствата на всички минимално инвазивни достъпи, които се прилагат към момента у нас, но до голяма степен елиминира недостатъците на всеки един поотделно и то за значително по-кратко хирургично време“, коментира доц. Тодоров.
„Посредством методиката се елиминирана нуждата да се нарушава костната цялост на гръдния кош, прекъсването на артерии и други структури. Кожният разрез се намира под мишницата на пациента и остава почти незабележим както за него, така и за околните. Съществено друго предимство е, че имаме възможност да лекуваме пациенти с много високо наднормено тегло, избягвайки рисковете от постоперативни усложнения на гръдната кост (дехисценция, медиастинит) за сметка на почти липсващи физически ограничения след операция“, допълва д-р Димитър Михайлов, кардиохирург в Клиниката.
Коментари по темата