1 млн. души са починали от СПИН през 2016 г., става ясно от доклад на ООН, публикуван днес и цитиран от АФП. Това е близо половината от смъртните случаи през 2005 г., когато е отбелязана връхната точка в броя на жертвите на епидемията.
Не само намаляват смъртните случаи и броят на новозаразените, но и животоспасяващото лечение става все по-достъпно, показват данните, публикувани преди откриването на научна конференция за СПИН в Париж в неделя.
"През 2016 г. 19,5 милиона от 36,7 милиона души, живеещи с ХИВ, са имали достъп до лечение", се посочва в глобалния доклад на UNAIDS.
Това показва, че за първи път, откакто съществува заболяването, повече от половината от заразените хора са получавали антиретровирусно лечение, което потиска вируса на СПИН, макар и да не го убива.
"Смъртните случаи, свързани със СПИН, са намалели от 1,9 милиона през 2005 г. до един милион през 2016 г.", пишат авторите на изследването, като добавят, че "за пръв път везните са наклонени". През 2016 г. са регистрирани 1,8 милиона нови инфекции, което е почти половината от рекордния брой от 3.5 милиона през 1997 г., се казва още в доклада.
Общо 76,1 млн. души са заразени с ХИВ в света. От началото на епидемията са починали около 35 млн. души.
Докладът подчертава, че все още няма ваксина срещу ХИВ, а заразените хора разчитат на антиретровирусна терапия през целия си живот. Лечението има странични ефекти и е скъпо, но позволява на заразените хора по-дълго време да имат добро качество на живот.
Коментари по темата