burevestnik.bg - Мобилна версия


Специалисти искат скрининг на таласемия при бременни и новородени

Необходим е скрининг на таласемия при бременни и новородени. В случай, че в България се въведе национална програма за диагностика на болестта, държавата ще плаща в пъти по-малко за лечение и проследяване на пациентите,  посочи проф. Георги Михайлов, национален консултант по хематология, цитиран от БТА.

Таласемията е наследствено заболяване на кръвта и се характеризира с нарушено производство на хемоглобин. Според данните на СЗО всяка година се раждат 300 000 деца, които са с тази диагноза. У нас 262 души са с тежката форма на заболяването, а 2,5 на сто или 170 000 у нас са носители на таласемия, допълва БНР.

Експертите са категорични, че ако в България бъде въведена национална програма за диагностика на таласемията, държавата ще плаща в пъти по-малко за лечението и проследяването на пациенти с тежки форми на заболяването. Скринингът трябва да се прилага при деца, навършили една година, при предбрачни двойки и партньори, които обмислят асистирана репродукция, както и при всички хора с фамилна обремененост.

Вчера стана ясно, че Акушеро-гинекологичната болница "Света София" се включва в проект "Достъпни здравни услуги за бременни, родилки и деца до 3 години от групи в риск", който прави първото изследване за генетично носителство на таласемия.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   WbLu

Още от Новини