burevestnik.bg - Мобилна версия


Спешни мерки за подобряване състоянието на психиатричните структури обеща министърът

Спешни мерки за подобряване състоянието на психиатричните структури обеща министърът

„Днес представих пред членовете на правителството доклад за състоянието на психиатричната помощ у нас и разчет за необходимите средства за ремонт и оборудване на 12-те държавни психиатрични болници, 12-те центрове за психично здраве и 22 психиатрични отделения, разкрити към лечебни заведения за болнична помощ. Анализът показва, че над 50% от структурите за оказване на психиатрична помощ са в критично състояние. Имам подкрепата на правителството спешно да бъдат предприети мерки за подобряване на техническото им състояние“. Това посочи министър Кирил Ананиев пред журналисти след днешното заседание на Министерския съвет.

Ананиев обясни, че Министерството на здравеопазването приоритетно ще работи по обявяването на обществените поръчки за ремонти и оборудване на психиатричните структури, като за целта ще бъдат необходими над 10 млн. лв. Успоредно с това министерството ще подготви Проект на Решение на Министерски съвет, с който да бъде отпуснат необходимият финансов ресурс.

От думите на министъра стана ясно, че според анализа на МЗ по отношение на психиатричното отделение в МБАЛ – Търговище и „Център за психично здраве – София“ инвестицията в ремонтни дейности е нерентабилна и при тези два случая усилията ще бъдат насочени към търсене на подходящо място за релокиране на звената. Министър Ананиев уточни, че в МЗ е създадена работна група, която има за задача да направи преглед на сградите, собственост на министерството, и да предложи варианти за управлението им.

„Паралелно с това, позовавайки се на добрите европейски практики и отправените препоръки, работим по визията как точно трябва да изглежда и да функционира психиатричната помощ в страната, така че да е в услуга на хората, нуждаещи се от адекватно медицинско обслужване“, посочи Ананиев.

По отношение на кадровата обезпеченост в областта на психиатрията министър Ананиев припомни, че на сайта на министерството за обществено обсъждане е публикувана Наредбата за специализациите в системата на здравеопазването, която е инструмент за провеждането на последователна и трайна държавна политика за преодоляване на дефицита на медицински специалисти, в т.ч. и на недостига на психиатри.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Ewc9

User Avatar Време беше! 08.02.2019 21:00:05

Да не забравяме, че тези хора са на "границата. От някои идват и страхотни неща(за съжаление неразбани-виж факти за "прилично луди-история"). С уважение!

User Avatar гост 07.02.2019 18:08:18

каквото пипнахте съсипахте - болници, извънболнична помощ, здравна каса.

User Avatar Гост 06.02.2019 22:13:46

Защо да са спешни мерките,бе,Мунчо? Нали 3ти мандат карате,та и в четвърти..егати здравето на този народ измъчен.

User Avatar Гост 06.02.2019 19:59:37

Ако само се измажат стаите с по пет легла и се направи ремонт на общата за цялото отделение баня и "изолатора",където пациентите са вързани с верига за леглото, това ще е само отбиване на номера и усвояването на едни пари.

User Avatar само за протокола 06.02.2019 15:26:54

Д-Р ДЕЧО ДЕЧЕВ, ШЕФЪТ НА НЗОК: Не може в държавна болница да има частен център или клиника за печалба. Тази практика започва да се разраства в размери, които стават опасни, обяви той в "Беновска пита" 19:20 | 03 Февруари 2019 г. Предприеха се действия някои порочни дейности да се прекратят - не може на територията на държавната болница да фигурира център или болница, които да са частни. Защото при такива партньорства всички негативи са за общинската болница, а всички позитиви и ползи - за частната, показа го практиката. Това заяви в "Беновска пита" д-р Дечо Дечев, управител на НЗОК. "В близките дни имаше един възмутен от мое изказване собственик на частна болница, разкрил в голяма университетска болница частна клиника по онкология. Така придоби всички позитиви, а болницата затъна още повече с дългове", даде пример д-р Дечев. Той изтъкна, че неговата позиция по това съжителство е "едно към едно към европейската". "Те имат една позиция, аз моя - моята е едно към едно към европейската: тоест НЕ МОЖЕ БОЛНИЦИ, КОИТО НЕ СА NON PROFIT, ДА РАБОТЯТ С ОБЩЕСТВЕН РЕСУРС. Тя може да е частна или да не е частна. Тази практика не само се настанява, но започва да се разраства в размери, които стават опасни", предупреди управителят на НЗОК. Д-р Дечев разкри, че е отправил официално запитване до Световната здравна организация по казуса на симбиозата държавна - частна болница. "Първото нещо е да поговорим с политиците, да им предоставим факти. Имам статистика - на Евростат, сега съм запитал официално Световната здрава организация (СЗО), които ще дадат конкретни данни има ли изобщо в ЕС държава, чийто обществен фонд заплаща суми на болници, които са създадени за печалба. Ако има такива, лично аз ще бъда изненадан", обяви д-р Дечев. По думите му досега този спор досега не се е водил "по някакви причини". "Тази тема може би е била табу, но може би е дошло време да се говори", категоричен е управителят на НЗОК. Какво каза още д-р Дечо Дечев в "Беновска пита" - във видеото:

Още по темата