Спешни промени в Закона за убежището и бежанците, в Закона за здравето и в Закона за здравното осигуряване са обсъдени днес на среща между здравният министър проф. Асена Сербезова, председателя на Надзорния съвет на НЗОК и началник на кабинета на здравния министър доц. Васил Пандов и председателя на Комисията по здравеопазването към Народното събрание доц. Антон Тонев, съобщиха от МЗ. Измененията целят да осигурят медицинска помощ в обема и качеството, гарантирани на българските граждани, на всички украински граждани със статут на временна закрила, лицата с двойно гражданство и българските граждани, които пристигат от Украйна.
Към настоящия момент Министерството на здравеопазването е създало организация за оказване на медицинска помощ при спешни състояния на всички лица, пристигащи от Украйна. Спешната медицинска дейност се извършва от центровете за спешна медицинска помощ и спешните отделния на лечебните заведения, финансирани от държавния бюджет.
По-късно по време на на извънредната неформална видеоконференция на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (EPSCO) по отношение осигуряването на адекватни медицински грижи на всички лица, пристигащи от Украйна, министър Сербезова заяви, че за да можем да бъдем максимално полезни и ефективни, от съществено значение е държавите членки да получават ясна и структурирана информация за възраст, вида на заболяванията или нараняванията, вид на необходимата медицинска помощ – специализирана или високоспециализирана.
"Това ще даде възможност за навременна и точна оценка от компетентните здравни органи относно възможността да приемат пациенти и да отговарят адекватно на техните нужди", каза тя.
В дневния ред на Съвета „Координираният и солидарен отговор на ЕС на здравните последици от войната в Украйна“ беше единствената точка. В рамките на заседанието държавите членки на ЕС споделиха вижданията си относно най-добрия подход за хуманитарна подкрепа и за защита капацитета на здравните системи на държавите във връзка със ситуацията в Украйна.
„Тези дни всички ние сме солидарни с украинския народ. България вече осигурява лекарства, превръзки, санитарни материали за Украйна. Работим в тясно сътрудничество с производители на лекарствени продукти и търговци на едро, както и с украинския и с българския Червен кръст. В контакт сме и с украинската диаспора у нас. България е отворена за украинските граждани, които търсят спасение от войната и оказва максимална подкрепа на нуждаещите се. Имаме ясна национална уредба, като създадената координация в рамките на правителството гарантира нейното прилагане", каза проф. Сербезова.
Според министъра Механизмът за гражданска защита на ЕС остава основният канал за България за отговор на исканията за помощ.
По думите й оценката за разпределението на пациентите е сложна и се основава на редица фактори като местоположение, специфика на лечебните заведения, наличен кадрови ресурс и т.н. В този смисъл прецизна оценка най-ефективно биха могли да извършват отделните държави членки. „Излизаме от COVID криза, която изчерпа нашите здравни системи и здравни бюджети. В настоящия момент подкрепата на ЕС, в т.ч. и финансова, е от изключителна важност за държавите членки", посочи още министър Сербезова.
В позицията на България акцент беше поставен и върху необходимостта от мерки по отношение на ваксинопрофилактиката на заболявания като морбили, туберкулоза, хепатит В и др.
Коментари по темата
Сега НУР -вете ще се заменят с РУБ (работа с украински бежанци)
Руските военни разстреляха трима тийнейджъри до Чернигов Срещу тях са открили огън от руска военна колона Трима невинни тийнейджъри станаха жертви на руската агресия в украинската Черниговска област, съобщи Униан с позоваване на шефа на Черниговската областна прокуратура Сергий Василин. Престъплението е извършено в с. Мохнатин. Две от убитите момчета са братя-близнаци, третият загинал е 19-годишен младеж. "Според показанията на свидетел, там е преминавала колона с руска военна техника: 7 бензиновоза, 3 КамАЗа с боеприпаси, съпровождани от бойни пехотни машини (БМП). Тайм са се движели и местни жители, стреляли са по тях от БМП." – разказва Василин.
Истината трудно ще излезе наяве! Огромни са технологичните възможности за фабрикуване на реалистични фейк-новини, репортажи, видеоклипове колажи.... Журналистиката, с доказаната си продажност, алчно ги продава на политиците, които безсрамно ги използват, както им е изгодно! Страдат обикновените хорица, и украинци и руснаци, които имат глупостта да умират в братоубийствена война за икономическите и политическите интереси на своите и чужди олигарси. А те нямат интерес от прекратяване на войната от която печелят милиарди! За това е прав ББ, че "Тази война ще продължи дълго". Минските договорености са мъртви, а сегашните преговори ще се точат безкрайно. До окончателното уреждане на конфликта, за де не продължават да умират и страдат хора, може би решението е временна намеса на ООН и разделяне на воюващите с демилитаризирани зони, в които да се разположат "Сини каски"!
Колко да са спешни. В Румъния и Полша бежанците се лекуват от две седмици. На 28.02 румънците издадоха Наредба за това.
В МЗ дирекции те Правна и Медицински дейности са без всякакъв капацитет, освен това хората там са без сърца и чувства за състрадание. Така, че не очаквайте да и. Ма наредба или друго работещо решение за бежанците.