burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Тинка Троева:

Спешно трябва да се реши проблемът с медицинските изделия, плащани от ЦФЛД

Трябва спешно да се реши проблемът с медицинските изделия, плащани от Фонда за лечение на деца. Това каза пред БНТ новият директор на Фонда д-р Тинка Троева. „През двете седмици, откакто съм начело на Фонда, не съм подписала нито един документ за медицински изделия, заради противоречието, което съществува между правилника на Фонда и закона, според който частните лечебни заведения са освободени от задължението да правят обществени поръчки, а ние можем да плащаме само изделия, закупени по ЗОП“, каза тя.  

Д-р Троева поясни, че децата не са лишени от лечение, тъй като то се покрива от НЗОК, а проблемът касае само самото изделие. „Това противоречие, което съществува между закона и правилника, може да бъде решено с промяна в правилника. Бихме могли да поставим изискването съответното частно лечебно заведение да има сключен договор за изготвяне на това изделие със съответна фирма. Имайте предвид обаче, че в повечето случаи медицинските изделия, особено имплантите, се изготвят по индивидуална поръчка“, допълни тя.

Противоречие в правилника има и по отношение на дейността на ОС, каза още д-р Троева. По думите й в един член се казва, че това е само консултативен орган, а в друг се изброяват функциите му – вземане решения, анализи, предлагане на медицинските специалисти, на касата и на експертите нови медицински изделия, нови методи на лечение. „Общественият съвет има много отговорни обществени функции що се касае до контрола на дейността на Фонда, до набиране на средства от дарители и от организации. Той има изключително важни функции“, каза д-р Троева.

От началото на годината до 8 март са обсъдени 226 заявления за лечение на деца. От тях по 209 е взето решение. Само на първото заседание на 8 март са разгледани 63 заявления. „В много случаи забавянето не зависи от нас, най-вече е свързано с офертите, които очакваме от чужбина“, каза д-р Троева.

Друга причина за забавянето е в липсващите документи, които родителите подават. „Има пет вида документи, които родителите трябва да подават. Едва 40% от подадените заявления от родители или заявители отговарят на тези искания. Освен това ние сме обвързани със срок писмено да уведомим родителите какво липсва, после има срок на изчакване на тези документи и едва след това придвижваме основната процедура за изискване на експертизите“, каза директорът на ЦФЛД.

Д-р Троева информира още, че вече е разписала заповед родители, които подават на място заявления, да бъдат консултирани и да им се оказва съдействие от експертите във Фонда, за да се избегне забавянето.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   bnDR

Още от Новини