burevestnik.bg - Мобилна версия


Списък с лечебни заведения без бюджетни лимити ще правят властите

Увеличаване на здравната вноска и процента от БВП за здраве и доплащане от пациента са вариантите за повече пари в системата, смята д-р Комитов

Списък с лечебни заведения без бюджетни лимити ще правят властите

МЗ, представители на Министерството на финансите и на касата ще обмислят въпроса за списък с лечебни заведения, които да нямат бюджетен лимит. Това заяви пред БНР управителят на НЗОК д-р Глинка Комитов. От думите му стана ясно, че в този списък трябва да влязат структуроопределящи лечебни заведения.

„Не може да бъдат всичките, защото нямаме такъв ресурс да платим всичко”, обясни той и допълни: „Има си критерии, които Световната здравна организация ги създава. По тези критерии тя трябва да направи един списък, по който ние като каса да плащаме на тези лечебни заведения безлимитно и това най-вероятно, най-вероятно казвам, те ще решат вероятно с университетските болници, областните болници такива...”

Д-р Комитов посочи, че в края на месеца касата ще установи къде са останали средства, колко от надлимитната дейност може да бъде платена и колко ще остане, за да бъде компенсирана. Той информира още, че в момента в НЗОК се извършва анализ на данни за нужните болниците допълнителни средства, поискани от районните каси. По думите му, анализът е почти готов, а след него ще стане ясно колко средства са необходими, за да се направят корекции на бюджетите. „И излизат някъде средномесечно досега, а това важи и до края на годината, някъде около 5 милиона лева”, допълни той.

„За актуализиране на бюджета въобще не можем да мислим към момента”, категоричен беше управителят на НЗОК, но обясни, че касата вече е готова с мерки, които да компенсират преразходите в някои пера.

Д-р Комитов информира още, че срещу касата се водят пет дела от болници за плащане на надлимитна дейност. „Ако съдът осъди касата, трябва да знаете, че ние не само ще я платим, а ще платим заедно с мораторната лихва, ако има такова искане”, увери той.

Според управителя на касата проблемът с недофинансирането на здравната система идва от ниската здравна вноска, стана ясно още от думите му. В Закона за бюджета на НЗОК е записано, че тя е 8%, припомни той. „Но с тези 8% на глава от населението в Република България се осигуряват 270 евро годишно на глава от населението, ако вземем Германия се осигуряват 3000 евро. Виждате, че е между 10-11 пъти е по-малко”, посочи той. Според него вариантите за решаване на проблема със средствата в сектора са три: увеличаване на здравната вноска, увеличаване на процента от БВП за здраве и регламентирано доплащане от пациента.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ut9z

User Avatar Граф Игнатиев 14.06.2017 00:16:25

Андреевче, не от форума трябва да те е страх .... Поведението мила, поведението.....цвичките.....колко още ще подтичкваш....а след това

User Avatar гост 13.06.2017 19:21:35

А на пенсионерките

User Avatar Зъбчо 13.06.2017 18:00:57

Още колко дни им остават на Глика и Митю в касата ?

User Avatar Гост 14.06.2017 00:18:06

Много. Поне още 2 години

User Avatar Гост 12.06.2017 11:35:05

Сега последно, по списък или всички. Щото над теб е блеснал образът на Митето и той друго казва.

User Avatar !!! 12.06.2017 11:33:16

Ако сметките за "допълнителните" 5 млн. средномесечно са верни, то въобще няма да се мисли за актуализиране на бюджета, ами ще се правят опити за намаляване цените на кл.пътеки!

Още от Новини