burevestnik.bg - Мобилна версия


Среден 3,49 получава държавата за грижата си за детското здраве в „Бележник 2024“

Оценката е с половин единица по-висока от миналогодишната

Среден 3,49 получава държавата за грижата си за детското здраве в „Бележник 2024“

След най-ниската за десет години назад оценка за миналата година – 2,98, тази година областта „Детско здраве“ в „Бележник 2024“ е оценена със среден 3,49. Това стана ясно днес при представянето на оценката на държавата за грижите ѝ за децата и семействата от Националната мрежа за децата.

Причината за покачването на оценката в областта на детското здраве е, че НЗОК прие два допълнителни кода, чрез които от 2024 г. над 550 деца и възрастни ще могат да кандидатстват за реимбурсация на медицински храни за домашно ползване. Беше постигнат и напредък в дейността на здравните медиатори, отчита „Бележникът“.

Друго основание за по-високата оценка е известният напредък в изграждането на Националната многопрофилна педиатрична болница без повече отлагане, посочват от там.

Дотук обаче свършват похвалите за напредъка на държавата в сектора.

В здравната система има силен недостиг на здравни кадри, проблем е ниското качество и обхват на акушерската грижа, липсват мерки за преодоляване на регионалните различия в майчиното и детското здраве. За 30 години броят на медицинските сестри е намалял двойно – от 53 810 през 1990 г. на 28 827 през 2022 г. Двойно по-малко са и акушерките в страната – от 53 810 днес те са 28 827. Драматично не достигат кадри и в други специалности. Педиатрите в България са само 1626 при над 1 милион деца, неонатолозите – само 141, детските кардиолози – 53, детските клинични хематолози и онколози – 23, детските хирурзи – 62, детските психиатри – 22, напомнят от Националната мрежа за децата (НМД) – организацията, която следи и ежегодно оценява грижата на държавата за децата във всички аспекти под формата на бележник.

Детската смъртност е 4.8%, което остава над средните 3.2% за ЕС. Тенденцията детската смъртност да е значително по-висока в селата, отколкото в градовете (7.4% спрямо 4%), е трайна. Затова и сред препоръките в „Бележник 2024” са спешни мерки за решаването на кадровата криза в здравеопазването и за преодоляване на регионалните различия.

МЗ не събира данни за психичните заболявания и тяхното лечение при децата и юношите, отбелязват от НМД. В страната има едва две детски психиатрии – във Варна и София, а профилирани услуги в областта на детската и юношеската психиатрия са налични само в 3 града. За 2023 г. са извършени 185 опита за самоубийства от деца, 8 са завършили с летален изход.

В грижата за детското здраве „Бележник 2024” препоръчва да бъде проведена национална кампания за ползите от ваксинопрофилактиката; да се следва стриктен план за реализирането на проекта за Детската болница при нейно изграждане и кадрово обезпечаване; да се вземат спешни мерки за решаването на кризата с кадрите в здравеопазването; да се преодолеят регионалните различия в сферата на майчиното и детското здраве; да се създадат комбинирани здравно-социални услуги за деца със зависимости, както и програми за работа с родителите и такива за рехабилитация за децата употребявали наркотични вещества; да се направи национално проучване на мащабите на игровата и екранната зависимост; да се предприемат спешни мерки за строга регулация на медийното съдържание, свързано с хазартни игри и насърчаващо хазарт сред децата; да се регламентира психиатричната подкрепа за деца и родители, които преживяват психично страдание.

С целия обзор на грижата за детското здраве и констатациите на НМД можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PSZ7

User Avatar Гост 25.04.2024 09:11:24

Всичко това е заради най-ниските разходи на единица гражданин вкл децата като разходи за здравеопазване ,за което не са виновни само управляващите тъпанари ,а цялото общество ,което е залъгвано с бутафорна някаква здравно-осигурителна уж система в която НИКОЙ НЕ ВНАСЯ ЗДРАВНИ ВНОСКИ ЗА ДЕЦАТА ,освен н че и държавните тъпанари са освободени от пълната вноска, .С 30 евро кой платил ,кой не НЕ МОЖЕ ДА ОЧКАВАТЕ ДРУГ РЕЗУЛТАТ. След като други държави имат 15-22 пъти по-високи разходи за да постигнат нормално здравеопазване. В тази страна цари само плюскане и ползване без никой да финансира нищо за да работи здравната система. С две думи е чудо ,че имате и детска смъртност сравнително ниска за тези разходи. Реално трябваше да е 15-22 пъти по-висока като се имат предвид ,колко се отделя от туземците за здравеопазване. Само благодарение на лекари и медсестри не се равнявате пос смъртност с Африка. Няма друг положителен фактор в самозалъгващата се, лицемерна и оплакваща се кочина, която като общество е кръгла нула избираща на избори от кретени нагоре , но с претенции да има европейски стандарти в обслужването с африканско 'финансиране' Да напомним ,че туземците се оплакват ,е някой на морето им взел 30 лева за преглед и отоскопия , и събират всички телевизии да се оплакват ,а плашат по 32 лева за чадър и два шезлонга. Да напомним ,че някой плаща по 80 лв за ноктопластики при маникюристката , но НУЛА ЛЕВА за преглед на детето при личния лекар. Ето това е шиб@ната ви татковина и вие като общество

User Avatar Лекар 25.04.2024 00:13:24

Детската смъртност е 4.8%, което остава над средните 3.2% за ЕС. Такава детска смъртност няма и в африканските страни. Ало, здраве.нет, пропуснали сте една нула, вие данните за нищо ги нямате.

Още от Новини