С 20% ще бъдат увеличени средствата за студентски стипендии, които се отпускат от държавата. Това обяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева след петата работна среща с представители на студентските съвети, на Министерство на финансите, на Съвета на ректорите и на МОН. Това ще стане с промяна на постановление на Министерски съвет, а средствата от близо 1 млн. лв. за тази академична година ще се осигурят от резерви на МОН, съобщиха от министерството.
За следващата година ще се заложат близо 3 млн. лв. за стипендии, защото се вдига минималният и максимален праг на размера, който се отпуска. Досегашният минимум от 50 лв. се увеличава на 70 лв., а максимумът става 150 лв. от настоящите 120 лв.
Променя се и критерият за стипендия – той вече ще бъде само „среден семестриален успех“, без да е обвързан с изискване за доход. Ще продължат да се дават стипендии и по право – на сираци, майки и др.
От 200 лв. на 300 лв. се увеличава и размерът на специалните стипендии – награди за постижение. В постановлението ще бъде записано още, че висшите училища изплащат стипендиите за всеки предходен месец до 5-о число, а не накуп.
Студентите настояват в средносрочната бюджетна прогноза за следващите три години да се заложи 10% увеличение на средствата за стипендии.
Според съобщението на МОН представителите на студентите са се съгласили, че не е разумно и вече не настояват за промяна в проекта за европейските стипендии, „защото това ще доведе до значително забавяне и ще лиши от средства онези, които имат право на такава подкрепа. А политиката за стимулиране на т. нар. приоритетни професионални направления, или по-точно проблемни, като педагогика, инженерни специалности и др., вече е вход“, обясняват от образователното ведомство.
Освен това, по думите на министър Кунева европейски стипендии не могат да заместят националната държава в грижата и за студентите. Проектът за европейски стипендии след години може да не продължи, но държавата трябва да изпълнява ангажимента си, допълни вицепремиерът.
Припомняме, въпросите около евростипендиите бяха повдигнати от студентите по медицина, когато стана ясно, че специалността не е сред приоритетните за държавата и от тази година те, както и студенти от редица други специалности, няма да имат право на европейски стипендии. Последва протест, в който се включиха както бъдещи медици, така и обучаващи се в други специалности, който доведе до редица срещи с МОН.
Коментари по темата