burevestnik.bg - Мобилна версия


Стартира проучване за съчетаното протичане на COVID-19 и ХИВ

Изследователите са учени от ЮАР, които първи предупредиха за появата на варианта омикрон

Стартира проучване за съчетаното протичане на COVID-19 и ХИВ

Водещи южноафрикански учени са готови да разследват съчетаното протичане на COVID-19 и ХИВ, на фона на нарастващите доказателства, че сблъсъкът на двете пандемии може да генерира нови варианти на коронавирус, предаде Ройтерс.

Екипът на Мрежата за геномно наблюдение в Южна Африка (NGS-SA), който за първи път предупреди света за варианта омикрон заяви, че е време за едно систематично разследване на това какво се случва, когато пациентите с нелекуван ХИВ заболеят от COVID-19 .

Редица проучвания, включително едно публикувано от екипа миналата седмица, са установили, че хората с отслабена имунна система, каквито са пациентите с нелекуван ХИВ, могат да страдат от персистиращи коронавирусни инфекции, често в продължение на месеци.

Вирусът остава в техния организъм и натрупва мутации, някои от които могат да му дадат допълнително предимство и сила, смятат изследователите.

Според някои от тях, това може да е начинът, по който омикрон и някои от другите варианти на COVID са се развили.

Тонгай Мапонга, водещ автор на наскоро публикувана статия по темата и изследовател от университета „Стеленбош“, коментира, че той и колегите му от NGS-SA обсъждат по-задълбочено проучване в подкрепа на хипотезата.

„Малкото случаи, които досега са били открити и описани заслужават едно по-системно наблюдение, за да изследваме отблизо тези пациенти, които са значално тежко имунокомпрометирани поради ХИВ“, коментира Мапонга. Той обясни, че работата ще се съсредоточи в две насоки – върху това как тези пациенти се справят с COVID-19 и върху доказването на тезата дали и възможно да се появят нови варианти на коронавируса по този начин.

„Ако случаят е такъв, трябва да подобрим начина, по който диагностицираме тези хора, и да гарантираме, че те получават бърза диагноза и лечение“, добави той.

Сирша Фицпатрик, мениджър по застъпничество в StopAids, каза, че COVID пандемията е засегнала много сериозно тестването за ХИВ в световен мащаб

„Реакция на COVID, която пропуска отговора на ХИВ, не е достатъчен подход за обществено здраве“, каза тя.

Южна Африка e най-засегнатата от ХИВ държава в света с 8,2 млн.заразени. Само около 71% от възрастните и 45% от децата се лекуват. Тонгай Мапонга е категоричен, че никой от екипа му не иска да причиняваме ненужна стигма около ХИВ, а това е рискът, който изследователите поемат, като поставят въпроса на вниманието на обществото.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   UvCE

Още от Новини