За насърчаване развитието на студенти, докторанти, постдокторанти и млади учени, ръководството на Медицинския университет – Пловдив организира среща със студенти и преподаватели, посветена на възможностите за стипендии, предоставяни от френското правителство.
Гости на Университета бяха Оливие Кашлер, аташе за университетското и научно сътрудничество към Френския институт в България, и Бисера Коларова – отговаряща за стипендиантските процедури и програми към френската държавна агенция за популяризиране на френското висше образование « Campus France ». Те представиха възможностите, които дава френското правителство, за получаване на стипендии и за финансиране на краткосрочен престой за научноизследователска дейност във френски университети, научни институти и изследователски лаборатории.
Освен предимствата, които дава Франция на желаещите да повишат образованието си и да развиват успешно своята кариера, беше изтъкнат и фактът, че Франция е четвърта в света по прием на чуждестранни студенти – над 330 000 чуждестранни студенти се обучават във френските висши учебни заведения. Във Франция има 1500 български студенти във всички нива на обучение.
Двадесет процента от бюджета на Франция е за образование. От години държавата провежда стабилна и последователна социална политика по отношение на студентите и това я прави много атрактивна за чуждестранни студенти и стажанти. Съществуващото многообразие на университетски специалности дава възможности за най-добър избор на продължаващо обучение. Медицина, дентална медицина и фармация се изучават само в държавните висши училища и държавата определя квотата за приема в тях.
Френското правителство отпуска стипендии за студенти, обучаващи се за магистърска степен, за докторанти, за млади научни работници и пост-докторанти и/или утвърдени учени по медицина, дентална медицина и фармация.
Системата за обучение по медицински специалности във Франция е следната: кандидатства се за прием в т.н. конкурсна година, която е обща за специалностите медицина, дентална медицина и фармация. В първия семестър на конкурсната година се изучават общи дисциплини, а във втория се включват някои по-специализиращи предмети. Във втори курс се преминава само след успешно издържан изпит в края на първата година на обучение. Изпитът е силно селективен и е необходимо резултатът от него да позволява влизане в квотата, която държавата определя за всеки един университет след завършване на първата година. Първите по успех влизат в квотата и продължават, а останалите трябва да се преориентират. Дипломата за доктор по медицина се получава едва след 8-мата или 11-та година, в зависимост от специалността. След 6-годишно обучение има конкурс и според получените оценки на изпита се позволява достъп до определена специализация, с продължителност между 3 и 5 години.
Стипендиите на френското правителство (BGF), се отпускат всяка година от Френския институт в България, който е изградил система от правила, валидни за всички стипендианти. Стипендии се предоставят за нива:
1. Магистратура (М2)
Магистратурата е два вида: с професионална и с научна насоченост. Разликата между тях е, че при тази с професионална ориентация има задължителен стаж (3 мес.), докато при другата с научната насоченост такъв стаж няма. След като се премине академичния период, се започва подготовка на теза.
* Възраст: до 35 год.
* Период: макс. 10 месеца престой във Франция (и за двата вида магистратура).
* Размер: чиста сума на месец: 767 евро
2. Докторантури под двойно научно ръководство
* Възраст: до 40 год.
* Период: покрива 3 престоя във Франция, всеки с продължителност до 4 месеца, предварително уточнени в сключената конвенция между българския и френски университет.
* Размер: чиста сума на месец: 1060 евро
* Отпускат се стипендии на докторанти, които са зачислени към българско висше учебно заведение и имат български научен ръководител. Самият кандидат сам трябва да установи контакт с френски научен ръководител, който да е потвърдил приемането на докторанта. Необходимо е да има сключена конвенция между двете институции.
3. Мобилност на млади научни работници
* Възраст: до 40 год.
* Период: до 3 месеца в лаборатория или научен екип във Франция
* Размер: чиста сума на месец: 767 евро
4. Мобилност в рамките на пост-докторантски програми
* Възраст: без ограничения във възрастта
* Период: 1-3 месеца
* Размер: чиста сума на месец: 1704 евро
* Изискване кандидатите да са назначени на трудов договор в българско учебно заведение.
Общи изисквания:
* български граждани или постоянно пребиваващи в страната от 3 години;
* да са редовно записани в българско висше учебно заведение или да притежават българска диплома бакалавър или магистър;
* да не са били стипендианти на френското правителство през последните 3 години;
* ниво на владеене на езика: съответстващо на изискванията на учебното заведение. Стипендии за курсове за изучаване на френски език не се предоставят.
Освен месечната стипендия, френското правителство покрива и таксите за записване в съответното учебно заведение, както и медицинската застраховка и гражданска отговорност за периода на престой във Франция.
Настаняването се подсигурява от френската държавна агенция « Campus France », съобразно предоставената стипендия.
Сроковете за кандидатстване са следните:
– За магистратури и докторантури под двойно научно ръководство – до 23 март 2018 г.
– За млади научни работници и пост-докторантски програми – документи се приемат през цялата година и стипендии се отпускат след одобряване на кандидатурата.
Ключов критерий за одобряване на кандидатурата не е владеенето на френски език, а значимостта и качеството на научния проект.
Коментари по темата