burevestnik.bg - Мобилна версия


Столична болница осъди НЗОК за надлимитна дейност

Столична болница осъди НЗОК за надлимитна дейност

Определянето на лимит на заплащаните от НЗОК дейности, предвидени в индивидуалните договори с изпълнителите на медицинска помощ, е в противоречие с два от принципите, на които се позовава задължителното здравно осигуряване - пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК и свободен избор на изпълнители на медицинска помощ.

Това се казва в решението на Апелативния съд, с което задължава НЗОК да заплати на УМБАЛ „Св. Анна“-София сумата от 170 491 лв. за оказана и отчетена болнична медицинска помощ по клинични пътеки и вложени медицински изделия за месец ноември и месец декември 2015 г, в едно с дължимата лихва до окончателното изплащане на сумата. Касата е осъдена да заплати и всички съдебни разноски и адвокатски хонорари, съобщават от ЦЗПЗ.

Съда е категоричен, че за болницата не съществува правна възможност да откаже предоставянето на медицинска помощ на здравноосигурените лица в рамките на пакета от здравни дейности, гарантиран от самостоятелния бюджет на НЗОК, на каквото й да е основание, в това число и поради изчерпване на средствата от разпределения му лимитиран бюджет. Затова и превишаването на установения лимит в резултат на осъществена по определените в договора клинични пътеки медицинска услуга не съставлява виновно неизпълнение на договора, като не е надхвърлила обема на възложената й работа, тъй като не на касата, а на здравноосигуреното лице е безусловно признато от закона право на свободен избор на изпълнител.

Делегираните бюджети, въведени от закона като задължителен финансов способ и принцип за финансиране на дейността в областта на болничната помощ, заплащана чрез системата на задължително здравно осигуряване, нямат за цел и не могат да прехвърлят финансовата тежест по опазване здравето на гражданите от държавата към изпълнителите на болнична помощ - търговски дружества, на които е забранено да извършват търговска дейност извън сферата на медицинско обслужване, както и да изискват заплащане от осигурените лица за дейности в обхвата на чл. 45 от ЗЗО.

Решението е постановено от 15-ти състав на Апелативния съд с председател Даниела Дончева и членове Красимир Маринов и Капка Павлова, пише ЦЗПЗ. Решението подлежи на обжалване. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   4y9v

User Avatar Гост 06.12.2019 17:59:59

Шарков, непоръбений селски анализатор прочете ли , момче, мотивите на съда бе, майна ? Цитат: за болницата не съществува правна възможност да откаже предоставянето на медицинска помощ на здравноосигурените лица в рамките на пакета от здравни дейности, гарантиран от самостоятелния бюджет на НЗОК, на каквото й да е основание, в това число и поради изчерпване на средствата от разпределения му лимитиран бюджет. Затова и превишаването на установения лимит в резултат на осъществена по определените в договора клинични пътеки медицинска услуга не съставлява виновно неизпълнение на договора, като не е надхвърлила обема на възложената й работа, тъй като не на касата, а на здравноосигуреното лице е безусловно признато от закона право на свободен избор на изпълнител.

User Avatar Гост 06.12.2019 20:12:47

Умнико, надписването на хоспитализации в големи мащаби в момент, когато лекар от същата болница е министър и никой не смее да контролира дейността на тази болница, води до ограничаване достъпа на пациенти до лечение като цяло. Намерили се едни тарикати и решили да правят пари.

Още по темата