burevestnik.bg - Мобилна версия


Столичната „Св. Анна“ ще съди неосигурените, неплатили лечението си в болницата

230 пациенти без здравни осигуровки е лекувала болницата през първото полугодие на 2017 г.

Столичната „Св. Анна“ ще съди неосигурените, неплатили лечението си в болницата

230 неосигурени лица са лекувани в столичната УМБАЛ "Св. Анна" за първото шестмесечие на годината. Това съобщи за Zdrave.net директорът на лечебното заведение д-р Славчо Близнаков. От тях 180 са платили впоследствие здравните си вноски, уточни той. Ако останалите неосигурени не покрият лечението си, болницата ще заведе дела срещу тях, което е практика, стана ясно от думите му. „Имаме добре работещ правен отдел, освен това „Св. Анна“ завежда съдебни дела срещу хора, които не са платили лечението си“, каза той.  

По думите му през летния сезон няма увеличение на пациентите. „Има отделения, в които са увеличени пациенти и други, в които са по-малко. Като цяло има едно постоянство, може би дори леко намаляване на броя на пациентите, което е нормално, тъй като София е празна“, каза той и поясни, че сега има леко намаление на инсулти и инфаркти. „При едно по-рязко застудяване веднага ще се променят нещата“, поясни д-р Близнаков.

Той обаче беше категоричен, че намаленият брой на пациентите не решава проблема с лимитите, наложени от НЗОК. „Неприемливо е болница като „Света Анна“, която обслужва преимуществено спешност, да има изобщо лимити. И ако през летния сезон парите, които са определени за нас, са достатъчно, то през октомври и ноември вече ще работим на загуба. Сега би трябвало да се увеличи лимитът на болници като МБАЛ-Бургас, тъй като там е двойно увеличен броят на пациентите, но това не се прави“, посочи д-р Близнаков.

Според него лимитите се налагат без никакво съобразяване с реалната дейност и мястото на болниците в здравната система, но д-р Близнаков не се ангажира с мнение как да бъде решен този проблем. „Това е политическо решение.  За нас, управителите на болници, колкото повече получаваме, толкова е по-добре, тъй като искаме болниците да функционират в пълния си капацитет. Но ние сме пристрастни и не можем да даваме съвети“, коментира д-р Близнаков.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   xFSp

User Avatar doctor 16.08.2017 14:51:57

В изказването му има противоречие. Как ще съди неосигурените след като болницата работи почти изцяло спешност?!

User Avatar един 15.08.2017 21:28:17

във Франция ,Англия или САЩ всеки се лекува само след платени осигуровки, ако няма , му се дават 24 часа да приведе сумата за лечението от което се нуждае и е калкулирано от болницата ,ако пациента не е съгласен ,не му се оказва лечение ,хуманността свръшва до 24 час

User Avatar Гост 08.08.2017 19:41:19

Браво

User Avatar 08.08.2017 19:40:16

„Ако започнеш да говориш за възнаграждение, болният ще се убеди, че няма да го изоставиш. Ако не говориш по този въпрос, той може да си помисли, че го подценяваш. Трябва впрочем да знаеш, че болните по правило не познават благодарността. Болните в началото са почтителни и скромни, но по-късно хитри и неблагодарни. Колкото до богатите, когато са болни, се разтапят от обещания, а после се извиняват под претекст, че още не са придобили своите доходи" Хипократ (писано около 420 г. пр.н.ера)

User Avatar Гост 08.08.2017 18:11:57

завърши куртоазно той ........(само допълвам статията)

Още от Новини